.
.
.

کارلوس غصن بعد از فرار از ژاپن...من در لبنان هستم وخود را از چنگال ستم آزاد کردم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

کارلوس غصن مدیر اجرایی سابق شرکت نیسان روز سه‌شنبه 31 دسامبر تایید کرد که در لبنان است. این خبر به دنبال گزارش‌ها مبنی بر اینکه وی پس از متهم شدن به تخلفات مالی و به دنبال آن بازداشت خانگی ، مبادرت به فرار از ژاپن کرده، انتشار یافت.

غصن نظام قضایی ژاپن را محکوم کرده و آن را «مغرضانه و جانبدارانه» توصیف کرد.

غصن در بیانیه‌ای گفت: «من اکنون در لبنان هستم. من دیگر گروگان سیستم قضایی جانبدارانه ژاپن نیستم که (برخلاف اصل برائت ) مرا گناهکار درنظر می‌گیرد.»

وی افزود: «من از عدالت فرار نکردم بلکه خودم را از بی عدالتی و ستم سیاسی آزاد ساختم. سرانجام اکنون می‌توانم آزادانه با رسانه‌ها ارتباط برقرار کنم که این کار را از هفته آینده انجام خواهم داد.»

یک منبع امنیتی لبنانی به فرانس پرس گفت: «غصن صبح دوشنبه وارد فرودگاه بیروت شد.» یک منبع رسمی دیگر با تأکید بر اینکه غصن به پایتخت لبنان رسیده، خاطرنشان کرد: «هنوز مشخص نیست که وی چگونه ژاپن را ترک کرده است.»

از سوی دیگر، جونیشیرو هیروناکا یکی از اعضای تیم دفاع غصن عنوان کرد، سه گذرنامه وی در دست تیم وکلای اوست و لذا از هیچ کدام از این گذرنامه‌ها نمی‌توانست برای فرار از ژاپن استفاده کند.

به گفته هیروناکا، اقدامات موکلش «قابل توجیه نیست.»

وی دراظهارات پخش شده از رادیو و تلویزیون ژاپن به خبرنگاران گفت، وکلای غصن سه گذرنامه‌های فرانسوی، برزیلی و لبنانی وی را براساس شروط آزادی غصن به قید وثیقه در دست دارند.

پیش از این، روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز فاش کرده بود، بر اساس گفته‌های شخصی که با این پرونده آشنایی دارد، غصن که در ژاپن متهم به تخلفات مالی شده بود، از این کشور فرار کرده است. این روزنامه تصریح کرد دادگستری ژاپن «رفتار ناعادلانه» با غصن داشته است.

در ادامه گزارش این روزنامه آمده است: «به گفته دو نفر كه به شرط ناشناس بودن صحبت كردند، غصن در حال حاضر در بیروت است ودارای سه تابعیت لبنانی، فرانسوی و برزیلی است.

این روزنامه خاطرنشان کرد: «شرایطی که غصن از ژاپن خارج شده، روشن نیست و او هنوز هم از حمایت مردمی گسترده‌ای در لبنان، برخوردار است که اکثر دوران جوانی خود را در آن سپری ساخته و روابط خانوادگی خود را حفظ کرده است.

بیلبورد تبلیغاتی بیروت

کمی پس از دستگیری غصن، روی بیلبوردی در بیروت در ابراز همبستگی با مدیر اجرایی زندانی نیسان نوشته شده بود: «همه ما با کارلوس غصن هستیم.»

وی در نوامبر سال 2018 به اتهام عدم گزارش دریافت پادش‌های مالی خویش و انتقال مبالغ زیان‌های مالی شخصی خود به صورت حساب‌های مالی نیسان، دستگیر شد. همچنین شرکت نیسان نیز متهم شد که در آمدهای غصن را به شکل درست ابلاغ نکرده است.

شرکت در آن زمان تاکید کرد با دادستان‌ها همکاری خواهد نمود.

کارلوس غصن به همراه گریگ کیلی، عضو هیئت مدیره نیسان که شهروند آمریکایی است، دستگیر شدند. به گفته این وکیل، کیلی یک سال بعد آزاد شد زیرا دچار مشکلات پزشکی شد و هم اکنون در توکیو بسر می‌برد.

در ادامه گزارش می‌خوانیم: «غصن وارد زندان ژاپن شد و سپس آزاد گردید، در ابتدا بیش از 100 روز در زندان بود. وی پس از گذاشتن وثیقه 9 میلیون دلاری آزاد شد و با شرایط بسیار سنگینی موافقت كرد، از جمله اینكه وی تحت نظر بوده و نباید از توکیوخارج شود.»

غصن درآوریل 2019 بار دیگر بعد از اینکه اعلام کرد در صدد برگزاری کنفرانس مطبوعاتی و بیان علنی پرونده خود است، دستگیر شد
دادستانی ژاپن پس از دستگیری غصن در ماه آوریل، شرط دیگری را برای آزادی وی وضع كرد به طوری که غصن از تماس با همسرش كارول به مدت هفت ماه منع شد و این دو در طول این مدت با هم صحبت نداشتند.

به نوشته این روزنامه اتهامات وارده به غصن ، مورد توجه محافل بین‌المللی قرار گرفته و پرسش‌هایی را در خصوص عدالت ورزی نظام قضایی ژاپن ایجاد کرده است.

به گفته وکلای غصن آن‌ها موفق با دیدن اطلاعات جمع آوری شده از سوی شرکت نیسان به عنوان شاکی علیه غصن نشده اند.