.
.
.

نیروهای امنیتی سفارت آمریکا در بغداد به حالت آماده‌باش در آمدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در پی بالا گرفتن اعتراضات در محیط پیرامونی سفارت آمریکا در بغداد و سوزاندن درب خارجی سفارت به دست نیروهای وابسته به حشد الشعبی، نیروهای امنیتی حافظ سفارت آمریکا به حالت آماده‌باش در آمدند.

تصاویری از آماده‌باش این نیروها منتشر شده که نشان می‌دهد آنها خود را برای مقابله با حمله احتمالی معترضانی که در بیرون سفارت تجمع کرده‌اند، آماده می‌کنند.

شبکه السومریه عراق گزارش کرد گردان‌های حزب‌الله عراق اعلام کرده تا زمان بسته شدن سفارت آمریکا یا اخراج سفیر این کشور از بغداد، در مقابل سفارت تحصن خواهد کرد. جعفر الحسینی، سخنگوی این گروه شبه‎نظامی نزدیک به ایران اعلام کرد: «به هیچ وجه قصد ورود یا تعدی به سفارت آمریکا در عراق را نداریم، اما تا زمان بسته شدن سفارت، در آنجا تحصن می‌کنیم.»

علیرغم ادعای گردان‌های حزب‌الله عراق درباره نبود هیچ برنامه‌ای برای اشغال سفارت، تصاویر منتشر شده از تجمع‌ها نشان می‌دهد افراد مسلحی در میان تجمع‌کنندگان حضور دارند که برای ورود به سفارت آمریکا در بغداد می‌کوشند. تعداد تجمع‌کنندگان براساس گزارش‌های شاهدان عینی، صدها نفر برآورد شده است.شبکه السومریه گزارش کرد تجمع‌کنندگان اقدام به برپایی چندین چادر در مقابل سفارت آمریکا کرده‌اند.

در تصاویری که از تجمع اعتراضی در مقابل سفارت آمریکا در بغداد منتشر شده، نشان می‌دهد فالح الفیاض، ابومهدی المهندس، قیس الخزعلی، حمید الجزائری و چند فرمانده دیگر نیروهای حشد الشعبی در این تجمع حضور یافته‌اند.

پس از بالا گرفتن واکنش‌ها حمله هوایی آمریکا به مواضع حزب‌الله، آمریکا دولت عراق را متهم کرد که اقدامات کافی برای محافظت از منافع آمریکا در این کشور را انجام نمی‌دهد.

یک مقام بلندپایه وزارت امور خارجه آمریکا به روزنامه‌نگاران در واشنگتن گفت: «به دولت عراق بارها هشدار دادیم و اطلاعاتی در اختیار آنها قرار دادیم تا آنها مسئولیت خود برای حمایت از ما به عنوان مهمان را انجام دهند.»