.
.
.

شبه‌نظامیان عراقی هوادار ایران دومین در ورودی سفارت آمریکا را نیز آتش زدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شبه‌نظامیان هوادار ایران که به همراه فرماندهانشان در اعتراض به حمله هوایی آمریکا به مواضعشان در عراق و سوریه، روز سه‌شنبه 31 دسامبر 2019 در مقابل سفارت آمریکا در بغداد تجمع کرده‌اند، دومین در ورودی سفارت را نیز به آتش کشیدند. دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا ایران را مسئول هرگونه حمله به سفارت کشورش در بغداد دانست.

پیش از این تصاویری از آماده‌باش این نیروهای حفاظتی سفارت آمریکا منتشر شده بود که نشان می‌دهد آنها خود را برای مقابله با حمله احتمالی معترضانی که در بیرون سفارت تجمع کرده‌اند، آماده می‌کنند. در پی بالا گرفتن اعتراضات در محیط پیرامونی سفارت آمریکا در بغداد و سوزاندن درب خارجی سفارت به دست نیروهای وابسته به حشد الشعبی، نیروهای امنیتی حافظ سفارت آمریکا به حالت آماده‌باش در آمدند.

ابو مهدی المهندس (از فرماندهان عالی حشد) و حمید الجزائری (سرایا الخراسانی)

شبکه السومریه عراق گزارش کرد گردان‌های حزب‌الله عراق اعلام کرده تا زمان بسته شدن سفارت آمریکا یا اخراج سفیر این کشور از بغداد، در مقابل سفارت تحصن خواهد کرد. جعفر الحسینی، سخنگوی این گروه شبه‎نظامی نزدیک به ایران اعلام کرد: «به هیچ وجه قصد ورود یا تعدی به سفارت آمریکا در عراق را نداریم، اما تا زمان بسته شدن سفارت، در آنجا تحصن می‌کنیم.»

علیرغم ادعای گردان‌های حزب‌الله عراق درباره نبود هیچ برنامه‌ای برای اشغال سفارت، تصاویر منتشر شده از تجمع‌ها نشان می‌دهد افراد مسلحی در میان تجمع‌کنندگان حضور دارند که برای ورود به سفارت آمریکا در بغداد می‌کوشند. تعداد تجمع‌کنندگان براساس گزارش‌های شاهدان عینی، صدها نفر برآورد شده است.شبکه السومریه گزارش کرد تجمع‌کنندگان اقدام به برپایی چندین چادر در مقابل سفارت آمریکا کرده‌اند.

در تصاویری که از تجمع اعتراضی در مقابل سفارت آمریکا در بغداد منتشر شده، نشان می‌دهد فالح الفیاض، ابومهدی المهندس، قیس الخزعلی، حمید الجزائری و چند فرمانده دیگر نیروهای حشد الشعبی در این تجمع حضور یافته‌اند.

پس از بالا گرفتن واکنش‌ها حمله هوایی آمریکا به مواضع حزب‌الله، آمریکا دولت عراق را متهم کرد که اقدامات کافی برای محافظت از منافع آمریکا در این کشور را انجام نمی‌دهد.

یک مقام بلندپایه وزارت امور خارجه آمریکا به روزنامه‌نگاران در واشنگتن گفت: «به دولت عراق بارها هشدار دادیم و اطلاعاتی در اختیار آنها قرار دادیم تا آنها مسئولیت خود برای حمایت از ما به عنوان مهمان را انجام دهند.»

این مقام آمریکایی تاکید کرد که ارتش آمریکا و دیپلمات‌های این کشور بنا به «دعوت دولت عراق» در این کشور حضور دارند و «وظیفه دولت عراق است که از ما حمایت کند ولی اقدامات مناسب برای این کار را انجام نداد.»