.
.
.

روسیه حملات متقابل میان آمریکا و حزب الله عراق را محکوم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزارت خارجه روسیه شامگاه دوشنبه 30 دسامبر 2019 اعلام کرد که حملات موشکی به پایگاهی نظامی در عراق و واکنش آمریکا در پی آن که با انجام حملات هوایی علیه گروهی شبه‌نظامی وابسته به ایران در مرزهای عراق و سوریه همراه بوده «پذیرفتنی نیست».

به گزارش خبرگزاری فرانسه، وزارت خارجه روسیه در بیانیه‌ای گفت: «حملات متقابل میان گردان‌های حزب الله عراق و ایالات متحده آمریکا در عراق و سوریه ناپذیرفتنی و همراه با نتایج معکوس است».

مسکو همچنین تمامی طرف‌ها رادعوت کرد تا از اتخاذ اقدامات دیگری که ممکن است به شدت ثبات اوضاع نظامی و سیاسی در عراق، سوریه و کشورهای مجاور را بر هم بزند، خودداری کنند.

این موضع روسیه در محکومیت حملات متقابل بین آمریکا و حزب الله عراق در حالی مطرح می‌شود که محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران دوشنبه در مسکو مورد استقبال همتای روسی‌اش قرار گرفته است.

ایالات متحده آمریکا شامگاه یکشنبه و در واکنش به هدف قرار گرفتن منافعش در عراق با انجام سلسله حملاتی هوایی مراکز فرماندهی و کنترل وابسته به گردان‌های حزب الله عراق، یکی از بارزترین گروه‌های وابسته به ایران در حشد الشعبی عراق را بمباران کرد که منجر به کشته شدن 25 تن شد.

از 28 اکتبر 2019 تاکنون 11 بار پایگاه‌های نظامی عراقی محل استقرار سربازان یا دیپلمات‌های آمریکایی و همچنین سفارت آمریکا در منطقه سبز بغداد هدف حملاتی قرار گرفته است.

تا پیش از این 10 حمله صورت گرفته علاوه بر خسارت‌های مادی تنها به کشته و مجروح شدن تعدادی از سربازان عراقی منجر می‌شد اما حمله روز جمعه گذشته نقطه تحولی در این زمینه بود که طی آن یک شهروند آمریکایی قراردادی کشته شد. بنا به یک منبع آمریکایی این اولین حمله از این نوع است که طی آن 36 گلوله خمپاره به یکی از پایگاه‌های محل استقرار نیروهای آمریکایی اصابت کرده‌ است.