.
.
.

درپی حملات هوایی آمریکا عبدالمهدی خواستار نشست شورای امنیت ملی عراق شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در پی حملات هوایی شامگاه یکشنبه 29 دسامبر آمریکا به 5 پایگاه‌ شبه‌نظامیان حزب‌الله عراق وابسته به ایران در غرب عراق و شرق سوریه که منجر به کشته شدن 41 شبه‌نظامی ایرانی از جمله 3 نیروی متخصص موشک‌های زمین به زمین و 25 عراقی ونیز مجروح شدن 38 تن از عناصر حشد الشعبی، عادل عبدالمهدی نخست وزیر استعفا داده عراق خواستار برگزاری نشست فوق‌العاده شورای امنیت ملی عراق شد.

به گزارش خبرگزاری‌ها عادل عبدالمهدی در این‌باره گفت به مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا اطلاع داده که او با بمباران مقرهای حشد الشعبی در عراق به شدت مخالف است.

از سویی عمار حکیم روحانی شیعه عراقی نیز حملات هوایی آمریکا به پایگاه‌های حزب‌الله عراق را نقض آشکار حاکمیت عراق دانست و از دولت متبوعش خواست اقدام قاطعانه‌ای در این‌باره اتخاذ کند.

از سویی خبرنگار «العربیه» در عراق شامگاه یکشنبه از افزایش آمار کشته‌شدگان حملات هوایی آمریکا به پایگاه‌های حزب‌الله عراق خبر داد و گفت در این حملات 25 تن از جمله آنها 3 افسر نظامی ایرانی و 38 تن دیگر از عناصر حشد الشعبی زخمی شدند اما گزارش‌های تکمیلی آمده است که 41 جنگجوی ایرانی و 25 تن از عناصر حشد الشعبی در حملات هوایی آمریکا به مواضع حزب‌الله عراق کشته شدند.

این در حالی است که خبرگزاری فرانس‌پرس گزارش کرده بود که در پی حملات شامگاه یکشنبه جنگنده‌های آمریکا به 5 پایگاه شبه‌نظامیان حزب‌الله عراق در سوریه و استان الانبار 15 پیکارجو کشته شدند.

پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا نیز شامگاه یکشنبه در این‌باره اعلام کرد جنگنده‌هایش به تعدادی از پایگاه‌های شبه‌نظامیان حزب‌الله عراق حمله کرده و تعدادی را کشته و زخمی کردند که ابوعلی الخزعلی از فرماندهان ارشد این پیکارجویان در میان کشته‌ها است.

پنتاگون همچنین این حملات را «واکنشی اولیه» به حملات اخیر گروه‌های شبه‌نظامی به محل‌ استقرار نیروهای آمریکایی و ائتلاف بین‌المللی مبارزه با داعش دانست.

به گفته یک منبع نظامی آمریکایی چندین فروند جنگنده اف15 ارتش آمریکا 3 پایگاه حزب‌الله عراق در استان الانبار و دو پایگاه دیگر در سوریه را بمباران کردند.

در گزارش‌های اولیه گفته شد که 10 نفر در این حملات کشته و 14 نفر دیگر زخمی شدند ولی بعدا فرانس‌پرس تعداد کشته‌ها را 15 نفر اعلام کرد.

در بیانیه ارتش آمریکا آمده که این اهداف بمباران شده، پایگاه‌ها و زاغه‌های مهمات و مراکز فرماندهی بودند و در واکنش به کشته شدن یک غیرنظامی قراردادی آمریکایی در عراق انجام شد.

از سویی مارک اسپر وزیر دفاع ایالات متحده ضمن اعلام موفقیت‌آمیز بودن حملات هوایی ارتش آمریکا به پایگاه‌های حزب‌الله عراق، اتخاذ گام‌هایی دیگر را «در صورت لزوم» بعید ندانست.

اسپر در گفت‌وگو با خبرنگاران گفت: «اگر لازم باشد اقدامات بازدارنده بیشتری را برای دفاع از خود در برابر گروه‌های شبه‌نظامی و ایران که مرتکب اقدامات خصمانه‌ای شده‌اند، اتخاذ خواهیم کرد».