.
.
.

اعتراضات عراق بدون وقفه وارد 90مین روز خود شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

90 روز از آغاز موج جدید اعتراضات سراسری در عراق گذشته و مردم این کشور بدون وقفه همچنان در خیابان‌ها و میادین شهرهای مختلف حضور دارند و برای تحقق مطالبات خود شعار سر می‌دهند.

از عراق گزارش شده که در روزهای گذشته اعتراضات در این کشور با شدت هرچه بیشتری دنبال شده و معترضان اقدام به بستن راه‌ها و پل‌ها کردند. همزمان فعالیت میادین نفتی نیز متوقف شده و تعداد پرشماری از مردم شهرهای مختلف راهی میدان التحریر (رهایی) بغداد شدند تا به معترضان حاضر در آنجا بپیوندند.

در بغداد پرچم جمهوری اسلامی ایران برای چندمین بار به آتش کشیده شد و مردم شعار «ایران برو بیرون، بغداد آزاد می‌ماند» سر دادند؛ شعاری که به نماد تظاهرات مردمی و اعتراض به دخالت‌های ایران در امور داخلی عراق تبدیل شده است.

میدان التحریر بغداد شاهد حضور چشمگیر مردم معترض، کارمندان، دانش‌آموزان و دانشجویان بود و بسیاری از آنها پس از تعطیلی ادارات دولتی و نهادهای آموزشی حاضر به رفتن به سرکار نشدند.

در شهرهای جنوبی معترضان بادبادک‌هایی را هوا کردند که نام کشته‌شدگان اعتراضات روی آنها نوشته شده بود. در شهرهای میسان، بابل، کربلا، المثنی و کوت نیز راهپیمایی‌های گسترده‌ای برگزار شد.

فعالان عراقی گفته‌اند که در بغداد و دیگر استان‌ها شعارهای مشابهی سر داده شده و در آنها خواستار کنار رفتن طبقه حاکم و محاکمه فاسدان و قاتلان مردم معترض شدند.

اعتراضات در حالی در عراق وارد نودمین روز خود شد که گروه‌های سیاسی همچنان نتوانسته‌اند درباره نخست‌وزیر جدید به توافق برسند و شایعاتی درباره احتمال سپردن مجدد این پست به عادل عبدالمهدی به گوش می‌رسد. گروه‌های سیاسی کُرد عادل عبدالمهدی را فرد مناسبی برای گذر از مشکلات فعلی می‌دانند و خواستار افزایش اختیارات قانونی او تا زمان بازگشت کامل آرامش به کشور هستند.

اما اتئلاف «البناء» پس از آن که رئیس‌جمهوری عراق حاضر به پذیرفتن اسعد العیدانی نشد، افراد جدیدی را پیشنهاد کرده‌اند. براساس گزارش‌ها اعضای این ائتلاف در منزل هادی العامری گردهم آمده تا درباره فرد جدیدی برای نخست‌وزیری عراق گفت‌وگو کنند. بر همین اساس گفته شده که احتمال معرفی سرلشکر عبدالغنی الاسدی به جای العیدانی وجود دارد.

از سوی دیگر برهم صالح، رئیس‌جمهوری عراق که استعفای خود را تقدیم پارلمان کرده و بغداد را به مقصد سلیمانیه ترک کرده بود، مجددا به محل کار خود در کاخ السلام بغداد بازگشت. عدم پذیرفتن کاندیدای ائتلاف البناء سبب شد که محبوبیت برهم صالح در میان گروه‌های سیاسی مانند سائرون، الحکمه، النصر و مردم معترض بیشتر شود ولی ائتلاف البناء ضمن اعلام نارضایتی، رئیس‌جمهوری عراق را به نقض قانون اساسی متهم کرد.