.
.
.

15 کشته در حملات هوایی آمریکا به مواضع حزب‌الله عراق مورد حمایت ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

پنتاگون، وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا، روز یک‌شنبه 29 دسامبر 2019 اعلام کرد جنگنده‌هایش به تعدادی از پایگاه‌های شبه‌نظامیان حزب‌الله عراق مورد حمایت ایران حمله کرده و تعدادی را کشته و زخمی کرده‌اند. ابوعلی الخزعلی، از فرماندهان ارشد این پیکارجویان در میان کشته‌ها است.

خبرگزاری فرانس‌پرس گزارش کرد که در پی حملات روز سه‌شنبه جنگنده‌های آمریکا به 5 پایگاه شبه‌نظامیان حزب‌الله عراق در سوریه و استان الانبار 15 پیکارجو کشته شدند.

به گفته یک منبع نظامی آمریکایی چندین فروند جنگنده اف15 ارتش آمریکا 3 پایگاه حزب‌الله عراق در استان الانبار و دو پایگاه دیگر در سوریه را بمباران کردند.

در گزارش‌های اولیه گفته شد که 10 نفر در این حملات کشته و 14 نفر دیگر زخمی شدند ولی بعدا فرانس‌پرس تعداد کشته‌ها را 15 نفر اعلام کرد.

در بیانیه ارتش آمریکا آمده که این اهداف بمباران شده، پایگاه‌ها و زاغه‌های مهمات و مراکز فرماندهی بوده‌اند و در واکنش به کشته شدن یک غیرنظامی قراردادی آمریکایی در عراق انجام شد.

جاناتان هوفمن، معاون وزیر دفاع آمریکا در بیانیه رسمی که پنتاگون منتشر کرد، گفت: «حملات آمریکا به مواضع گردان‌های حزب‌الله، واکنشی به حملات مکرری است که آنها علیه پایگاه‌هایی در عراق انجام داده‌اند که نیروهای ائتلاف بین‌المللی در آنها حضور داشته‌اند... حملاتی که گردان‌های حزب‌الله چندی پیش انجام داده‌اند شامل حمله‌ای به پایگاهی عراقی در نزدیکی کرکوک است که موجب مرگ یک شهروند آمریکایی شد.»

این مقام عالیرتبه ارتش آمریکا ابراز امیدواری کرد که این حملات موجب تضعیف توان حزب‌الله برای انجام حملات مشابه در آینده شود و گفت: «آمریکا و همپیماناش در ائتلاف بین‌المللی به حاکمیت ملی عراق کاملا احترام می‌گذارند و عراق نیرومند و مستقل را حمایت می‌کنند.»

او از ایران و گردان‌های حزب‌الله خواست که به حمله به نیروی ائتلاف و آمریکا پایان داده و به حاکمیت ملی عراق احترام بگذارند.

دولت عراق نیز حملات روز سه‌شنبه را تایید کرد و خبر داد که تا کنون در نتیجه حملات آمریکا 4 نفر کشته شده‌اند.