.
.
.

در پی حمله کرکوک... سناتور آمریکایی خواهان پاسخ نظامی به ایران شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

تام كوتون سناتور حزب جمهوری خواه، خواستار پاسخ قاطع به حمله به پایگاه آمریكایی در كرکوک شد که منجر به کشته شدن یک پیمانکار آمریکایی و زخمی شدن شماری ازسربازان این کشور گردید.

وی در توئیتی در حساب کاربری خود گفت: «اگر خون آمریکایی توسط گروهی که مورد حمایت ایران است، ریخته شده، تهران باید با عواقب فوری و شدیدی روبرو شود.»

این در حالی است، ائتلاف بین‌المللی به رهبری ایالات متحده علیه داعش عصر جمعه 27 دسامبر از کشته شدن یک آمریکایی و زخمی شدن تعدادی از سربازان در جریان حمله موشکی علیه پایگاه نظامی کرکوک در شمال عراق خبر داد. منابع نظامی آمریکا، شبه نظامیان عراقی وابسته به ایران را متهم به دست داشتن در این حمله کردند.

به نوشته روزنامه «نیوزویک» در روز شنبه 28 دسامبر، مسئولان اطلاعاتی آمریكا اعلام كردند، ایران در حمله مزبور دست دارد. به نوشته این روزنامه آمریکایی، مسئولان وزارت دفاع خاطرنشان کردند که پایگاه نظامی در کرکوک روز جمعه هدف حمله موشکی قرار گرفت که منجر به کشته شدن یک پیمانکار وزارت دفاع و زخمی شدن شماری از کارمند آمریکایی و عراقی گردید.

14موشک

در همین حال، یک مقام ارشد پنتاگون که خواست نامش فاش نشود، توضیح داد: «پس از این حمله یک موشک اندازکاتیوشا رها شده در نزدیکی پایگاه؛ پیدا شده است.»

بر اساس برآورد اولیه تقریبا 11 تا 14 موشک به این پایگاه اصابت کرده و یک موشک نیز به یک انبار مهمات در پایگاه ، اصابت کرد و باعث انفجار مهمات داخل آن شد.

این در حالی است که پنتاگون هنوز رسما از هیچ طرفی به عنوان مسئول وقوع این حادثه نام نبرده و هیچ گروهی نیز مسئولیت آن را برعهده نگرفته است اگرچه شماری از عناصر مسلح غیر دولتی همچنان در سراسر عراق فعال هستند.

شایان ذکر است که واشنگتن مستقیماً تهران را به خاطر موج اخیر حملات موشکی علیه تاسیسات نظامی مرتبط با ایالات متحده، مقصر قلمداد کرده است.

حملات موشکی در این اواخر چندین بار تکرار شده که جدیدترین آنها در ماه جاری سایت‌هایی مانند پایگاه هوایی عین الاسد، در نزدیکی فرودگاه بین‌المللی بغداد را هدف قرار دادند.

هشدار مستقیم به ایران

مایک پمپئو وزیر امور خارجه پس از حملات اخیر در هشدار مستقیم خود به ایران گفت: «ما همچنین باید از این فرصت استفاده كنیم تا به رهبران ایران یادآوری نمائیم كه به هرگونه حمله از جانب آن‌ها یا عناصر وابسته به آنها با هر هویتی داشته باشند و به آمریكایی‌ها، متحدین ما یا منافع ما آسیب برساند، با قاطعیت پاسخ داده می‌شود.»

وی ادامه داد: «ایران باید به حاکمیت همسایگان خود احترام بگذارد و بلافاصله از کمک دهی و فراهم کردن پشتیبانی مرگبار برای طرف سوم درعراق و سراسر منطقه، جلوگیری کند.»

وی همچنین تأکید کرد، در صورتی که شرکای آمریکا یا نیروهای آمریکایی در عراق هدف قرار بگیرند این کشور، ایران را مسئول قلمداد خواهد کرد.

مجله نیوزویک در اوایل این ماه نیز گزارشی را منتشر کرد که در آن مقامات نظامی آمریکا نسبت به اقدام شبه نظامیان عراقی در راستای به کارگیری پهبادهای انتحاری به نمایندگی از سپاه قدس شاخه برون مرزی سپاه پاسداران ابراز نگرانی کرده‌اند.