.
.
.

کشته و زخمی شدن چندین آمریکایی در حمله‌ به پایگاهی نظامی در کرکوک عراق

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

بنا به اعلام ائتلاف بین‌المللی مبارزه با داعش که ایالات متحده آمریکا آن را رهبری می‌کند شامگاه جمعه در حمله‌ای موشکی به پایگاهی نظامی در شهر کرکوک در شمال عراق یک آمریکایی کشته و چندین تن دیگر از نظامیان آمریکایی زخمی شدند.

به گزارش خبرگزاری رویترز ائتلاف بین‌المللی مبارزه با داعش با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: «در حمله موشکی به پایگاه نظامی عراقی در شهر کرکوک یک غیرنظامی قراردادی آمریکایی کشته و تعداد زیادی از نظامیان آمریکایی و کارکنان خدماتی عراقی زخمی شدند».

ائتلاف بین‌المللی افزود: «نیروهای امنیتی عراقی تحقیقات و واکنش به این حمله موشکی را فرماندهی می‌کنند».

ارتش عراق همچنین با صدور بیانیه شدیداللحنی اعلام کرد موشک‌ها شامگاه جمعه به پایگاه نظامی کی وان که محل استقرار نیروهای آمریکایی و عراقی در نزدیکی شهر کرکوک است، اصابت کرده‌اند».

در حالی که این بیانیه هیچگونه جزئیات بیشتری درباره این حمله ارائه نکرده برخی منابع اما اعلام کردند نیروهای امنیتی یک سکوی پرتاب موشک‌های کاتیوشا را که در داخل یک خودرو تعبیه شده‌ است را یافته‌اند که در نزدیکی این پایگاه نظامی رها شده است. هنوز هیچ طرفی اما مسئولیت این حمله موشکی را بر عهده نگرفته است.

از سویی، منابع امنیتی گفتند که این پایگاه که در 15 کیلومتری شمال غربی شهر کرکوک واقع شده است، در کنار نیروهای پلیس فدرال عراق و پلیس مبارزه با «تروریسم» محل استقرار نیروهای آمریکایی نیز است.

از زمان اعلام پیروزی بر داعش در دسامبر 2017 و آزادسازی مناطق تحت کنترل آن توسط نیروهای عراقی، همچنان عناصری وابسته به گروه داعش در این منطقه فعالیت کرده که با روی آوردن به روش‌های جنگ‌های چریکی هدف سرنگونی دولت بغداد را دنبال می‌کنند.

از طرفی یک مقام بلند پایه آمریکایی ماه جاری اعلام کرد حملاتی که توسط گروه‌های شبه‌نظامی مورد حمایت ایران علیه پایگاه‌های محل استقرار نیروهای آمریکایی در عراق انجام می‌شود افزایش یافته و بیش از پیش پیشرفته‌تر شده که این تمامی طرف‌ها را به سوی تنش‌زایی خارج از کنترلی سوق می‌دهد.

هشدار این مقام آمریکایی دو روز پس از آن بود که در جدیدترین حملات موشکی به پایگاه‌های محل استقرار نیروهای ائتلاف بین‌المللی مبارزه با دعش به رهبری آمریکا، 4 موشک کاتیوشا به پایگاهی در نزدیکی فرودگاه بین‌المللی بغداد اصابت کرده و 5 تن از نیروهای مبارزه با «تروریسم» عراق کشته شدند.