.
.
.

سخنگوی ارتش ملی لیبی: برای آغاز نبرد در خیابان‌های اصلی طرابلس آماده می‌شویم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

احمد المسماری سخنگوی ارتش ملی لیبی شامگاه جمعه 27 دسامبر 2019 با بیان این‌که نیروهای ویژه ارتش برای ورود به جنگ در خیابان‌های اصلی در پایتخت آماده می‌شوند، اعلام کرد که نبرد بازپس‌گیری طرابلس در ساعت‌های آینده وارد مراحل سرنوشت‌سازی خواهد شد.

المسماری در گفت‌وگویی تلفنی با «العربیه» افزود:« مناطق استراتژیکی را در مسیر فرودگاه طرابلس به کنترل خود درآورده و درگیری‌های سختی را در مراحل پایانی برای آزادسازی طرابلس انجام داده ایم».

المسماری همچنین اعلام داشت که شبه‌نظامیان وابسته به الوفاق در وسط مناطق مسکونی در طرابلس تمرکز یافته‌اند. او همچنین پراکنده شدن دهها تن از اجساد کشته شدگان الوفافق در مسیر فرودگاه طرابلس را تایید کرد.

او در ادامه افزود که از آغاز درگیری‌ها در 4 آوریل گذشته تاکنون تعداد کشته شدگان الوفاق به نزدیک به 940 تن رسیده است.

المسماری همچنین افزود، ارتش ملی لیبی حتی یک متر از سرزمین‌های تحت کنترل خود را در درگیری با شبه نظامیان الوفاق از دست نداده است.

او گفت که کنترل ارتش لیبی از سه راهی صلاح الدین تا تقاطع النعاجی ادامه یافته است.

ساعاتی قبل ارتش ملی لیبی ضمن اعلام این‌که در نبرد با شبه‌نظامیان و نیروهای وابسته به الوفاق کنترل مسیر فرودگاه و پادگان استراتژیک النقلیه در طربلس را به دست گرفته است، گفت که نیروهایش تنها 4 کیلومتر با قلب طرابلس پایتخت فاصله دارند.

به گزارش العربیه سرلشکر خالد المحجوب مدیر اداره عقیدتی سیاسی در ارتش ملی لیبی تاکید کرد که نیروهای ارتش با به دست گرفتن کنترل مسیر فرودگاه و پادگان استراتژیک النقلیه در طربلس به قلب پایتخت نزدیک شده و تا مرکز این شهر تنها 4 کیلومتر فاصله دارند.

المحجوب در گفت‌وگو با العربیه گفت: «نیروهای ارتش پایتخت را از چهار محور محاصره و مسیر فرودگاه را به کنترل خود درآوردند. او در ادامه گفت که نیروهای ارتش همچنین گروهی از شبه‌نظامیان وابسته به دولت الوفاق به فرماندهی محمد الشریف را کشته‌اند. او همچنین افزود که نیروهای ارتش همچنین اتاق عملیات جنگی وابسته به شبه‌نظامیان تندرو الفاروق را منهدم کردند».

المحجوب پیش از این نیز در گفتگو با العربیه گفته بود که اعزام نیروهای ترکیه‌ای از سوی اردوغان به لیبی ماجراجویی حساب نشده‌ای است.

المحجوب همچنین از فروپاشی و عقب نشینی میدانی گردان‌های الوفاق گفت و افزود که اجساد کشته شدگان الوفاق در مسیر فروگاه طرابلس پراکنده است.

نیروی هوایی ارتش ملی لیبی پیش از این نقاط تمرکز گروههای تندرو و شبه نظامیان الوفاق را در اطراف پالایشگاه الزاویه بمباران کردند.

از سویی مرکز اطلاع‌رسانی اتاق عملیات الکرامه وابسته به ارتش ملی لیبی نیز شامگاه پنج شنبه بر شبکه «فیسبوک» ضمن اعلام عقب‌نشینی «شبه‌نظامیان»، به فروپاشی خطوط دفاعی‌شان در منطقه الهضبه البدری در جنوب طرابلس نیز اشاره کرد.

شایان ذکر است نیروی هوایی ارتش ملی لیبی با پایان یافتن ضرب الاجل تعیین شده برای خارج کردن شبه‌نظامیان مصراته از طرابلس و سرت، بمباران‌های هوایی گسترده‌ای را علیه شهر مصراته انجام داد.

بمباران‌های هوایی ارتش لیبی همچنین مراکز فرماندهی، مخازن اسلحه متعلق به دولت الوفاق در وسط شهر و علاوه بر آن محل استقرار نیروهای مصراته در حومه شهر سرت را بمباران کردند.

ارتش ملی لیبی در تدارک برای تصرف شهر سرت پس از ضرب الاجل تعیین شده بود و در این راستا از دو هفته پیش نیروها و تجهیزات نظامی خود را به اطراف این شهر گسیل کرده است.