فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • رایزنی‌های ترکیه در مسکو درباره تحولات سوریه و لیبی

  منبع: دبی_العربیه.نت فارسی

  در پی گزارش‌هایی مبنی بر فرار ده‌ها هزار تن از پناهجویان سوری به ترکیه هیأتی از این کشور دوشنبه 23 دسامبر 2019 وارد مسکو شده تا درباره تحولات اوضاع در سوریه و لیبی با مقامات کرملین گفت‌وگو کند.

  به گزارش العربیه، سفر هیأت ترکیه‌ای به ریاست سادات اونال معاون وزیر خارجه این کشور به مسکو با هدف رایزنی‌هایی درباره تحولات سوریه و لیبی و چند هفته قبل از سفر از پیش تعیین شده ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه به ترکیه صورت می‌گیرد.

  شایان ذکر است، رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه یکشنبه گذشته اعلام کرد پس از آن‌که نیروهای روسیه و رژیم اسد بر شدت حملات هوایی‌شان در استان ادلب واقع در شمال غربی سوریه افزوده‌اند بیش از 80 هزار غیرنظامی سوری از این منطقه به سوی خاک ترکیه آواره شده‌اند.

  از سویی موسسه امدادرسانی بشردوستانه (IHH) که مقر آن در ترکیه است اعلام کرد که تعداد سوری‌های آواره از خطر حملات به ادلب و کسانی که به سوی ترکیه فرار کرده‌اند به 120 هزار نفر می‌رسد.

  وتوی روسی چینی

  شایان ذکر است که نشست مسکو میان مقامات روسیه و ترکیه پس از آن منعقد می‌شود که مسکو به همراه چین از چند روز گذشته با استفاده از حق وتو برای چهاردهمین بار از زمان آغاز بحران جنگ سوریه در سال 2011 مانع از تصویب قطعنامه‌ای شد که با هدف تمدید مجوز تحویل کمک‌های بشردوستانه از طریق مرزهای ترکیه و عراق به میلیون‌ها غیرنظامی سوری تهیه شده است.

  بنا به مفاد این قطعنامه که از سوی کشورهای کویت، بلژیک و آلمان تهیه شده به انتقال کمک‌های بشردوستانه به مدت یک سال دیگر از دو گذرگاه در مرز با ترکیه و یکی در مرز با عراق اجازه داده می‌شد اما روسیه خواست تا ادامه انتقال کمک‌های بشردوستانه تنها به مدت 6 ماه و در دو گذرگاه مرزی ترکیه با سوریه تمدید شود.

  پیش‌نویس این قطعنامه در حالی با وتوی روسیه و چین مواجه شد که پیش از آن از سوی 13 کشور دیگر عضو در شورای امنیت مورد تایید قرار گرفته بود.

  از طرفی دیگر قرار است هیأت ترکیه‌ای در مسکو گفتگوهایی را با مقامات روسی درباره احتمال تقدیم حمایت‌های نظامی ترکیه به دولت الوفاق لیبی و استقرار نیروهای نظامی ترکیه در لیبی پس از امضای توافق همکاری‌های نظامی جدال‌برانگیز میان دو طرف در ماه گذشته، انجام دهد.

  روسیه پیش از این همچنین نسبت به احتمال استقرار نیروهای نظامی ترکیه در لیبی ابراز نگرانی کرده است.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران