فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • خواست اتحادیه اروپا از عراق برای پایان دادن به خشونت‌ها

  منبع: دبی_العربیه.نت فارسی

  هیئت نمایندگی اتحادیه اروپا در عراق روز سه‌شنبه 24 دسامبر از وزارت کشور عراق خواست به اعمال خشونت علیه تظاهرکنندگان، پایان دهد.

  این هیئت در توئیتی در حساب کاربری خود اعلام کرد، نمایندگان کشورهای عضو اتحادیه اروپا در نشستی در بغداد با یاسین الیاسری وزیر کشور عراق، خواستار اقدام قاطع در قبال قتل‌ها، آدم ربایی‌ها و ناپدید شدن‌های اجباری مدافعان حقوق بشر و فعالان مسالمت جو شدند.

  اعتراضات در شهرهای عراق بعد از قطعی شدن نامزدی سهیل القصی وزیر آموزش و پرورش برای منصب نخست وزیری؛ در ابراز مخالفت با نامزدی همه نامزدهای وابسته به احزاب، ادامه دارد.

  از سوی دیگر، علی البیاتی، عضو کمیسریای حقوق بشر عراق، به العربیه و الحدث تأکید کرد که شمار ربوده شدگان در عراق از آغاز تظاهرات به 77 فعال رسیده که تنها 12 نفر از آن‌ها آزاد شده اند.

  وی افزود: «این ترورها از آغاز تظاهرات به 29 مورد رسیده که 13 ترور در بغداد رخ داده و 3 تلاش برای ترور نیز با شکست مواجه شده است».

  این درحالی است که گروهی از معترضین در اعتراض به تعلل مجلس در رأی دادن به قانون انتخابات در اقدامی نمادین، صندلی را که روی آن نوشته شده بود «مجلس»، در بغداد آتش زده و هشدار دادند در صورت ادامه نادیده گرفتن شدن خواسته‌هایشان از سوی مجلس، بر شدت فعالیت‌های اعتراضی افزوده خواهد شد.

  با اقدام مجلس نمایندگان در مورد به تعویق انداختن جلسه خود برای بحث پیرامون قانون جدید انتخابات و معرفی نخست وزیر، بحران عراق همچنان پابرجا مانده و نگرانی از بازگشت به خشونت‌ها، به دلیل اصرار مؤلفه‌های سیاسی مورد حمایت تهران از نامزدی سهیل القصی برای منصب نخست وزیری، وجود دارد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران