فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • تلاش‌های اروپایی برای دعوت به آرامش و گفت‌وگو در لیبی

  منبع: دبی_العربیه.نت فارسی

  لویجی دی مایو وزیر خارجه ایتالیا سه‌شنبه 24 دسامبر 2019 از «هماهنگی‌های مهم اروپا درباره لیبی» به سرپرستی نماینده عالی امور امنیت و خارجه اتحادیه اروپا و وزرای خارجه کشورهای اروپایی به منظور ایجاد آرامش و انجام گفتگوهای میان طرف‌های درگیر در این کشور خبر داد.

  خبرگزاری رسمی ایتالیا از دی مایو وزیر خارجه این کشور نقل کرد که به گفته او در لیبی رویه طی شده در سوریه در حال طی شدن است جایی که جنگ نیابتی دیگری در حال وقوع است و این کشورهای اروپایی را نگران کرده است.

  اتحادیه اروپا دوشنبه تاکید کرد که گفتگوها تنها راهکار برای ایجاد راه حلی سیاسی بر اساس طرح سازمان ملل متحد در لیبی است و در این‌باره تاکید کرد که بحران لیبی راه حلی نظامی ندارد.

  اتحادیه اروپا همچنین در بیانیه‌ای از طرف‌های درگیر در لیبی خواست تا تمامی اقدامات نظامی را متوقف کرده و گفتگوهای سیاسی را از سرگیرند.

  اتحادیه همچنین تاکید کرد که تمامی اعضای جامعه بین‌المللی ملزم به احترام گذاشتن به قطعنامه منع ارسال تسلیحات به لیبی هستند.

  اتحادیه اروپا تاکید کرد که از طرح سازمان ملل متحد و روند برلین برای ایجاد راه حلی سیاسی برای بحران لیبی حمایت می‌کند.

  اتحادیه اروپا افزود: «شرکت کنندگان در کنفرانس برلن باید ملزم به کار جهت ایجاد راه حل سیاسی فراگیری باشند که منافع مردم لیبی‌ و حاکمیت این کشور را تامین کند».

  این در حالی است که یک منبع نظامی ارتش لیبی فاش کرد که ژنرال خلیفه حفتر، فرمانده کل ارتش لیبی در روزهای آینده به یونان سفر می‌کند تا دو توافقنامه همکارهای نظامی امنیتی و همچنین تعیین مرزهای دریایی امضاء شده میان فایز السراج نخست‌وزیر دولت وفاق لیبی و رجب‌طیب اردوغان رئیس‌جمهوری ترکیه را با طرف یونانی به بحث و تبادل نظر بگذارد.

  دولت موقت لیبی و دولت یونان به شدت توافق امضاء شده میان دولت وفاق لیبی و آنکارا را محکوم می‌کنند. این توافقنامه که در ماه گذشته میان اردوغان و السراج امضاء شد، مرزهای دریایی در دریای مدیترانه را بازتعریف می‌کند ولی ارتش لیبی و یونان می‌کوشند با لغو این توافق‌ها، از پیامدهای منفی امنیتی و ژئوسیاسی آنها و روی دادن جنگ‌های منطقه‌ای جلوگیری کنند.

  یک منبع آگاه در ارتش لیبی به العربیه گفت که حفتر با مسئولان یونانی دیدار خواهد کرد و با آنها دربار گزینه‌های واکنش به این دو توافقنامه و تنش‌زایی‌های اخیر ترکیه در لیبی گفتگو خواهد کرد، به ویژه آنکه اردوغان در روزهای اخیر و علی‌رغم بالاگرفتن مخالفت‌های بین‌المللی با توافق دریایی امنیتی امضا شده اخیر آنکارا با دولت الوفاق تهدید کرد که کمک نظامی و تسلیحاتی بیشتری در اختیار دولت فایز السراج قرار خواهد داد.

  نیکوس دندیاس، وزیر امور خارجه یونان روز یکشنبه 22 دسامبر 2019 به بنغازی رفت و با مسئولان لیبی از جمله ژنرال حفتر دیدار و روابط دو جانبه و همچنین توافقات امنتی نظامی اردوغان-سراج را به بحث و گفتگو گذاشت. وزیر امور خارجه یونان پس از این و برای مذاکره در همین باره به مصر و قبرس رفت.

  این در حالی است که شبکه‌های «العربیه» و«الحدث» و پس از حمله گردان‌های الوفاق از دره الترغرات به منطقه الداوون در شهر ترهونه تحرکات ارتش ملی لیبی را تا منطقه کوهستانی الترغرات که حد فاصل میان شهرهای ترهونه و مسلاته است دنبال کرده، جایی که گروه‌های مسلح کوچکی از آنجا تلاش کردند تا کنترل خود بر منطقه مرزی بین شهرهای ساحلی زلتین و الخُمس را گسترش دهند.

  همزمان با بسیج نیروهای ارتش به سوی شهر سرت جایی که دولت الوفاق گردان‌های شبه‌نظامی خود را در آن منطقه به حالت آماده‌باش درآورده و نیز همزمان با برقراری آرامش شکننده‌ای در اغلب محورهای نبرد در طرابلس نیروهای ارتش ملی لیبی نیز پیشروی‌های محدودی را در دو محور عین زاره و الربیع انجام دادند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران