فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • تاکید آمریکا بر ضرورت حفظ استقلال لیبی در برابر سوءاستفاده‌های خارجی

  منبع: دبی_العربیه.نت فارسی

  آمریکا سه‌شنبه 24 دسامبر 2019 ضمن تاکید بر ضرورت پای‌بندی به حاکمیت لیبی و تمامیت ارضی آن از تمامی رهبران و طرف‌های بحران در لیبی خواست تا ضمن خودداری از افزایش تنش‌ها و برداشتن گام‌های جدی به سوی ایجاد راه حلی برای بحران، از استقلال کشورشان در برابر سوءاستفاده‌های خارجی دفاع کنند.

  به گزارش خبرگزاری‌ها سفارت ایالات متحده آمریکا در لیبی بر شبکه اجتماعی «توئيتر» نوشت «زمان آن فرا رسیده تا رهبری شجاع لیبی به جای گشودن درها به روی سوءاستفاده‌های خارجی از استقلال کشور دفاع کند».

  دولت وفاق لیبی به نخست‌وزیری فایز السراج توافقی را با ترکیه امضاء کرده که بر اساس آن و در صورت درخواست طرف لیبی، آنکارا نیرو و تجهیزات نظامی به لیبی می‌فرستد. پارلمان ترکیه روز شنبه 21 دسامبر توافقنامه نظامی امنیتی اردوغان و السراج و همچنین توافقنامه تعیین خطوط مرزی را تصویب کرد، توافق‌نامه‌ای که از سوی کشورهای مصر و یونان به عنوان نقض قانون بین‌المللی تلقی شد.

  در همین راستا رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه روز 10 دسامبر در موضعی تنش‌آمیز اظهار داشت چنانچه دولت وفاق درخواست کند او آمادگی دارد تا نیروهایی را برای دفاع از دولت السراج به لیبی اعزام کند.

  از طرفی و همزمان با ادامه اقدامات ترکیه در نقض قطعنامه‌های بین‌المللی و تلاش‌های مستمر آنکارا برای ارسال سلاح به شبه‌نظامیان الوفاق در لیبی کشورهای عربی رایزنی‌هایی را با لیبی و کشورهای اروپایی آغاز کردند تا ضمن ارجاع پرونده حمایت ترکیه از شبه‌نظامیان وابسته به دولت الوفاق به شورای امنیت، از ارسال تسلیحات ترکیه به لیبی ممانعت کنند.

  کشورهای اروپایی نیز در تلاشند تا با اعمال فشارهایی علیه ترکیه مانع از اجرایی شدن توافق‌های امنیتی و قراردادهای فروش اسلحه به لیبی شده و توافق امضا شده در این زمینه با دولت السراج را متوقف سازند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران