فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • استقبال ایران از معرفی دیاب به عنوان تخست وزیر، باعث بروز ناخشنودی در لبنان شد

  استقبال مسئولان ایرانی از انتصاب حسن دیاب، (که از سوی حزب الله و متحدین آن معرفی شد)، و متهم کردن معترضان از سوی آنها به اینکه مجری دستور العمل‌های خارجی هستند، نارضایتی شدیدی را در لبنان از دخالت‌های ایران در این کشور برانگیخته که با یک بحران شدید اقتصادی دست به گریبان است. استقبال مسئولان ایران از زبان علی اکبر ولایتی، مشاور امور بین‌الملل علی خامنه‌‌ای رهبر انقلاب، بیان شد.

  ولایتی در مصاحبه با «روسیه امروز» از انتصاب حسن دیاب برای تشکیل کابینه جدتید استقبال کرد و تظاهرات در لبنان را اقدامی ناشی از تحریک نیروهای خارجی توصیف نمود.

  از نگاه ولایتی با تشکیل دولت و تحقق خواسته‌های مردم، تظاهرات در لبنان کاهش یافته و به پایان خواهد رسید.

  منابع لبنانی نسبت به تشکیل کابینه‌‌ای خالی از تنوع در ترکیب، ابراز نگرانی کردند زیرا این امر نهایتا امور را به سوی از میان برداشته شدن همین کابینه رقم خواهد زد. این در حالی است که نخست وزیر منتخب قول داد ظرف شش هفته، کابینه جدید خود را معرفی خواهد کرد.

  این منابع به روزنامه لبنان «الجمهوریه» خاطر نشان کردند که «همه دنیا، از واشنگتن گرفته تا اروپا و کشورهای عربی، وضعیت دولت را مد نظر دارند و با توجه صورت بندی کابینه آتی، لبنان را مورد قضاوت قرار خواهند داد.».

  حسان دیاب نخست وزیر انتصابی، روز دوشنبه با تعدادی از شخصیت‌های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی ملاقات داشت و طی روزهای آینده با نمایندگان احزابی که در مجلس نمایندگان حضورندارند، ملاقات خواهد کرد.

  روزنامه «الجمهوریه» درارتباط با دیدارهای دوشنبه وی با شماری از نمایندگان جنبش مردمی، به نقل از منابعی نزدیک به نخست وزیر نوشت که وی تاکنون اعلام نکرده با نمایندگان جنبش مردمی ملاقات کرده و کسی که چنین ادعایی کرده، صرفا از جانب خودش صحبت کرده است.

  این منابع افزودند نخست وزیر به محض اطلاع از بروز برخی موارد تخلف، خواهان اطمینان یافتن از هویت ملاقات کنندگان با خود شد. این منابع همچنین محتوای برخی از فهرست اسامی انتشار یافته در شبکه‌های اجتماعی در مورد ترکیب اولیه کابینه را نفی کردند.

  دیاب تاکید کرد که هدف وی، تشکیل کابینه کوچکی مرکب از 20 وزیر است و تشکیل آن ممکن است 4 تا 6 هفته به طول بیانجامد.

  این در حالی است که منابع مطبوعاتی گفتند در طول دو روز گذشته، تماس‌هایی برای کاستن از مدت زمان لازم برای تشکیل دولت انجام شده است تا این کار ظرف حداکثر دو هفته انجام شود.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران