فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • هیأت حقوق بشر سعودی: پرونده خاشقجی گواهی بر نزاهت دستگاه قضایی است

  منبع: دبی - العربیه.نت، فارسی

  رئیس هیأت حقوق بشر در پادشاهی عربی سعودی دکتر عواد بن صالح العواد، تأکید كرد كه حكم مقدماتی صادر شده علیه متهمین به قتل شهروند جمال خاشقجی، گواه روشنی بر استقلال، بی‌طرفی، نزاهت و صلاحیت دستگاه قضایی در پادشاهی عربی سعودی و بر روند صحیح دادخواهی و عدم مصونیت از مجازات است که تشکیل دهنده اصول مندرج در قوانین کشور پادشاهی است که مهمترین آنها آیین‌نامه اساسی دولت است.

  العواد خاطرنشان کرد: «این حکم پس از چندین جلسه که در آن اصول محاکمه منصفانه از جمله اطمینان از اینکه حقوق طرفین پرونده (متهمان، وکلای آنها، دادستانی کل به نمایندگی از جامعه و شاکی خصوصی) بر اساس قوانین کشوری و بین‌المللی محاکمه عادلانه رعایت شده، صادر شد».

  او توضیح داد كه هیأت حقوق بشر در تمام جلسات دادگاه این پرونده حضور داشت و با توجه به مقررات ذیربط کشور پادشاهی از جمله آیین‌نامه اساسی دولت، آیین‌نامه دادرسی كیفری، سیستم قضائی شرعی و مقررات اجرایی آنها و همچنین تعهدات پادشاهی به توافق‌نامه‌های منطقه‌ای و بین‌المللی حقوق بشر و دیگر معیارهای بین‌المللی ذیربط را دنبال كرد».

  دکتر العواد، دادگاه این پرونده و پیروی دقیق آن از اصول محاکمات عادلانه را علی رغم تلاش همزمان برای تاثیرگذاری بر روند دادرسی از سوی اطرافی که سعی داشتند این پرونده را از طریق رسانه‌ها و وسایل دیگر به دور از اصول حقوق بشر مورد سوء استفاده و سودجویی قرار دهند، ستود.

  دادستانی پادشاهی عربی سعودی روز دوشنبه 23 دسامبر 2019، پنج متهم پرونده مرگ جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار سعودی کشته‌شده در ترکیه را به اعدام محکوم کرد.

  شلعان الشلعان، سخنگوی دادستانی سعودی در یک نشست خبری گفت که همه متهمان این پرونده محاکمه شده‌اند. به گفته او روند دادرسی این پرونده 9 جلسه به طول انجامیده و در جلسه دهم حکم دادگاه صادر شد.

  سخنگوی دادستانی سعودی همچنین از حضور نمایندگان خانواده خاشقجی و نمایندگانی از ترکیه در جلسات دادرسی خبر داد.

  او گفت که تحقیقات نشان داد بین خاشقجی و محکومین این پرونده دشمنی نبوده و هیچ برنامه‌ریزی قبلی برای کشتن این روزنامه‌نگار نیز وجود نداشت.

  الشلعان گفت که 11 نفر در این پرونده متهم شده و پس از پایان سیر تحقیقات و دادرسی برای 5 نفر از آنها حکم اعدام و برای سه نفر دیگر مجموعا 24 سال زندان صادر شد.

  دادگاه‌ همچنین احمد العسیری، جانشین رئیس سازمان اطلاعات و سعود القحطانی، مشاور دیوان ملکی سعودی را مجرم ندانسته و به برائت آنها حکم داد. محمد العتبیی، سرکنسول سعودی درترکیه نیز پس از آنکه ثابت کرد، در زمان حادثه، در جای دیگری بوده، آزاد شد.

  سخنگوی دادستانی سعودی اعلام کرد این احکام هنوز قطعی نشده و قابل تجدید‌نظر هستند و پس از آن برای تایید به دادگاه عالی فرستاده می‌شوند.

  در ماه نوامبر 2019 دادستان خواستار اعدام 5 نفر از 11 متهم پرونده مرگ جمال خاشقجی شد و در آن زمان اعلام کرد که این به روزنامه‌نگار سعودی پس از جر و بحث، یک ماده مسکن تزریق شده که موجب مرگش شد و جسدش پس از تکه‌تکه شدن از کنسولگری به بیرون برده شد.

  خاشقجی پس از آن کشته شد که تلاش‌ها برای بازگرداندنش به سعودی به جایی نرسید و به گزارش دادستانی، رئیس گروه مذاکره با خاشقجی دستور قتلش را صادر کرد و در اکتبر 2018 در کنسولگری سعودی در استانبول به زندگی او پایان داد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران