.
.
.

فرزند خاشقجی: دستگاه قضایی سعودی حق ما را ستاند؛ ما به آن اطمینان داریم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

صلاح خاشقجی، فرزند روزنامه نگار سعودی جمال خاشقجی، امروز دوشنبه گفت که دستگاه قضایی سعودی «حق ما فرزندان مرحوم جمال خاشقجی را ستاند».

او در توئیتی در «توییتر» نوشت: «ما اطمینان خود به دستگاه قضائی سعودی در همه سطوح و اقدامش در ستاندن حقمان و اجرای عدالت را تأکید می‌کنیم... خدای را ستایش می‌کنیم و سپاس می‌گذاریم».

صلاح در ادامه افزود: «عدالت‌گستری دستگاه قضائی بر بر دو اصل مبتنی است، انصاف و دادرسی سریع، بنابراین هیچ بی‌عدالتی یا تعللی وجود ندارد».

در ساعت اولیه امروز دوشنبه، دادستانی کل سعودی از صدور حکم اعدام برای 5 متهم در پرونده قتل جمال خاشقجی روزنامه‌نگار سعودی خبر داد.

شلعان الشلعان، سخنگوی دادستانی سعودی در یک نشست خبری گفت که همه متهمان این پرونده محاکمه شده‌اند. به گفته او روند دادرسی این پرونده 9 جلسه به طول انجامیده و در جلسه دهم حکم دادگاه صادر شد.

سخنگوی دادستانی سعودی همچنین از حضور نمایندگان خانواده خاشقجی و نمایندگانی از ترکیه در جلسات دادرسی خبر داد.

او گفت که تحقیقات نشان داد بین خاشقجی و محکومین این پرونده دشمنی نبوده و هیچ برنامه‌ریزی قبلی برای کشتن این روزنامه‌نگار نیز وجود نداشت.

الشلعان گفت که 11 نفر در این پرونده متهم شده و پس از پایان سیر تحقیقات و دادرسی برای 5 نفر از آنها حکم اعدام و برای سه نفر دیگر مجموعا 24 سال زندان صادر شد.

دادگاه‌ همچنین احمد العسیری، جانشین رئیس سازمان اطلاعات و سعود القحطانی، مشاور دیوان ملکی سعودی را مجرم ندانسته و به برائت آنها حکم داد. محمد العتبیی، سرکنسول سعودی درترکیه نیز پس از آنکه ثابت کرد، در زمان حادثه، در جای دیگری بوده، آزاد شد.

سخنگوی دادستانی سعودی اعلام کرد این احکام هنوز قطعی نشده و قابل تجدید‌نظر هستند و پس از آن برای تایید به دادگاه عالی فرستاده می‌شوند.