فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • رئیس‌جمهوری عراق تهدید کرد: روی نخست‌وزیر توافق نکنید، استعفا می‌دهم

  منبع: دبی - العربیه.نت، فارسی

  یک مقام عراقی روز یکشنبه 22 دسامبر 2019 فاش کرد که برهم صالح، رئیس‌جمهوری این کشور تهدید کرده که فشارها بر او برای تعیین نخست‌وزیری که مورد قبول عراقی‌ها نیست، ادامه یابد از سمت خود استعفا می‌دهد.

  منابع خبری عراقی به العربیه گفتند که رهبران ائتلاف «البناء» رسما «قصی السهیل» را برای پست نخست‌وزیری پیشنهاد کردند ولی برهم صالح تهدید کرده که فشارها بر او برای تعیین نخست‌وزیری که مورد قبول عراقی‌ها نیست، ادامه یابد از سمت خود استعفا می‌دهد.

  رئیس جمهوری عراق روز یکشنبه دوباره با پارلمان این کشور مورد خطاب قرار داد. پیش از آن دادگاه عالی فدرال پس از استعفای عادل عبدالمهدی، بزرگترین تشکل پارلمان را مسئول پیشنهاد نخست‌وزیر کرده بود.

  برهم صالح با ارسال نامه‌ای رسمی برای دومین بار، از پارلمان خواست که نام بزرگترین ائتلاف داخل پارلمان را مشخص کنند تا این ائتلاف فرد پیشنهادی خود برای نخست‌وزیری را معرفی کند.

  جریان صدر به رهبری مقتدی صدر در توئیتی خطاب به ائتلاف البنا که قصی السهیل، وزیر آموزش عالی را برای نخست‌وزیری پیشنهاد کرده، نوشت: «به ریختن خون عراقی‌ها پایان دهید و به اوامر مرجعیت (اشاره به علی سیستانی) احترام بگذارید... خواست ملت را محترم بدارید و احترام خود را حفظ کنید، این برای ما و برای شما و برای عراق بهتر است.»

  ائتلاف البناء به رهبری هادی العامری و نوری المالکی دو چهره نزدیک به ایران پیش از این ادعا کردند که بزرگترین ائتلاف پارلمان عراق هستند و در نشستی که روز شنبه در منزل نوری المالکی در منطقه الخضراء برگزار کردند، تصمیم به تشکیل دو هیات گرفتند که اول با نیروهای سیاسی کرد و دومی با جریان‌های اهل سنت درباره نخست‌وزیر آینده عراق مذاکره کند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران