فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • در واکنش به توافق اردوغان-سراج: خلیفه حفتر به یونان می‌رود

  منبع: دبی_العربیه.نت فارسی

  یک منبع نظامی ارتش لیبی فاش کرد که ژنرال خلیفه حفتر، فرمانده کل ارتش لیبی در روزهای آینده به یونان سفر می‌کند تا در توافقنامه نظامی امنیتی و همچنین توافقنامه تعیین مرزهای دریایی امضاء شده میان فایز السراج نخست‌وزیر دولت وفاق لیبی و رجب‌طیب اردوغان رئیس‌جمهوری ترکیه را با طرف یونانی به بحث و تبادل نظر بگذارد.

  دولت موقت لیبی و دولت یونان به شدت توافق امضاء شده میان دولت وفاق لیبی و آنکارا را محکوم می‌کنند. این توافقنامه که در ماه گذشته میان اردوغان و السراج امضاء شد، مرزهای دریایی در دریای مدیترانه را بازتعریف می‌کند ولی ارتش لیبی و یونان می‌کوشند با لغو این توافق‌ها، از پیامدهای منفی امنیتی و ژئوسیاسی آنها و روی دادن جنگ‌های منطقه‌ای جلوگیری کنند.

  یک منبع آگاه در ارتش لیبی به العربیه گفت که حفتر با مسئولان یونانی دیدار خواهد کرد و با آنها دربار راه‌های واکنش به این دو توافقنامه و تنش‌زایی‌های اخیر ترکیه در لیبی گفتگو خواهد کرد، به ویژه آنکه اردوغان در روزهای اخیر تهدید کرد که کمک نظامی و تسلیحاتی بیشتری در اختیار دولت فایز السراج قرار خواهد داد.

  نیکوس دندیاس، وزیر امور خارجه یونان روز یکشنبه 22 دسامبر 2019 به بنغازی رفت و با مسئولان لیبی از جمله ژنرال حفتر دیدار و روابط دو جانبه و همچنین توافقات اردوغان-سراج را به بحث و گفتگو گذاشت. وزیر امور خارجه یونان پس از این و برای مذاکره در همین باره به مصر و قبرس رفت.

  سرلشکر فرج المهدوی، فرمانده ستاد مشترک نیروهای دریایی ارتش لیبی روز یکشنبه 22 دسامبر گفت که این نیرو در بالاترین سطح آماده‌باش قرار گرفته تا مانع ارسال تسلیحات و سربازان ترکیه به لیبی شود.

  فرمانده نیروی دریایی ارتش لیبی پیش از این نیز تاکید کرده بود که به او دستور داده شده هر کسی ترکیه که به سواحل لیبی نزدیک شود، را غرق کند.

  دولت وفاق لیبی به نخست‌وزیر فایز السراج توافقی را با ترکیه امضاء کرده که براساس آن و در صورت درخواست طرف لیبی، آنکارا سرباز و تجهیزات نظامی به لیبی می‌فرستد. پارلمان ترکیه روز شنبه 21 دسامبر توافقنامه نظامی امنیتی اردوغان و السراج و همچنین توافقنامه تعیین خطوط مرزی را تصویب کرد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران