فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • حکم اعدام برای پنج متهم پرونده جمال خاشقجی

  منبع: دبی_العربیه.نت فارسی

  دادستانی پادشاهی عربی سعودی روز دوشنبه 23 دسامبر 2019، پنج متهم پرونده مرگ جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار سعودی کشته‌شده در ترکیه را به اعدام محکوم کرد.

  شلعان الشلعان، سخنگوی دادستانی سعودی در یک نشست خبری گفت که همه متهمان این پرونده محاکمه شده‌اند. به گفته او روند دادرسی این پرونده 9 جلسه به طول انجامیده و در جلسه دهم حکم دادگاه صادر شد.

  سخنگوی دادستانی سعودی همچنین از حضور نمایندگان خانواده خاشقجی و نمایندگانی از ترکیه در جلسات دادرسی خبر داد.

  او گفت که تحقیقات نشان داد بین خاشقجی و محکومین این پرونده دشمنی نبوده و هیچ برنامه‌ریزی قبلی برای کشتن این روزنامه‌نگار نیز وجود نداشت.

  الشلعان گفت که 11 نفر در این پرونده متهم شده و پس از پایان سیر تحقیقات و دادرسی برای 5 نفر از آنها حکم اعدام و برای سه نفر دیگر مجموعا 24 سال زندان صادر شد.

  دادگاه‌ همچنین احمد العسیری، جانشین رئیس سازمان اطلاعات و سعود القحطانی، مشاور دیوان ملکی سعودی را مجرم ندانسته و به برائت آنها حکم داد. محمد العتبیی، سرکنسول سعودی درترکیه نیز پس از آنکه ثابت کرد، در زمان حادثه، در جای دیگری بوده، آزاد شد.

  سخنگوی دادستانی سعودی اعلام کرد این احکام هنوز قطعی نشده و قابل تجدید‌نظر هستند و پس از آن برای تایید به دادگاه عالی فرستاده می‌شوند.

  در ماه نوامبر 2019 دادستان خواستار اعدام 5 نفر از 11 متهم پرونده مرگ جمال خاشقجی شد و در آن زمان اعلام کرد که این به روزنامه‌نگار سعودی پس از جر و بحث، یک ماده مسکن تزریق شده که موجب مرگش شد و جسدش پس از تکه‌تکه شدن از کنسولگری به بیرون برده شد.

  خاشقجی پس از آن کشته شد که تلاش‌ها برای بازگرداندنش به سعودی به جایی نرسید و به گزارش دادستانی، رئیس گروه مذاکره با خاشقجی دستور قتلش را صادر کرد و در اکتبر 2018 در کنسولگری سعودی در استانبول به زندگی او پایان داد.

  تبلیغات