فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • جنجال سفیر حوثی‌ها در تهران.. اذعان رسمی به حمایت نظامی ایران

  منبع: دبی_العربیه.نت فارسی

  به نظر می‌رسد عنصری را که شبه‌نظامیان حوثی به عنوان سفیر در تهران گمارده‌اند، طی اقدامی جنجال‌برانگیز، موضوع حمایت و همکاری‌های نظامی ایران با شبه‌نظامیان حوثی را مستند ساخته است.

  بنابه گزارش روزنامه الشرق الاوسط، رسانه‌های تحت کنترل شبه‌نظامیان حوثی‌ یکشنبه 22 دسامبر 2019 تصاویری را پخش کردند که ابراهیم الدیلمی نماینده حوثی‌ها در تهران که اخیرا عنوان سفیر به خود گرفته و چند هفته پیش از سوی تهران به عنوان سفیر یمن در تهران به رسمیت شناخته شده را نشان می‌دهد که دیداری را با سرتیپ امیر حاتمی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ایران انجام داده است.

  رسانه‌های تحت کنترل حوثی‌ها یادآور شده‌اند که ابراهیم الدیلمی با وزیر دفاع ایران راهکارهای تقویت همکاری‌های مشترک در زمینه‌های مختلف نظامی میان شبه‌نظامیان حوثی و ارتش ایران را مورد بحث قرار داده است.

  بنابه این رسانه‌های الدیلمی بر ضرورت تقویت و تعمیق روابط میان ارتش ایران و شبه‌نظامیان حوثی تاکید کرد است.

  شایان ذکر است پیش‌تر گزارش‌های متعدد منابع غربی نگاه‌ها را بر حضور ایران در یمن تحت رهبری یکی از فرماندهان سپاه به نام عبدالرضا شهلایی معطوف کرده‌اند.

  ایالات متحده آمریکا از 5 دسامبر 2019 جایزه‌ای به مبلغ 15 میلیون دلار را برای هر کسی که اطلاعاتی درباره اماکن فعالیت‌های شهلایی در یمن ارائه دهد اختصاص داده است.

  کشتی ایرانی با محموله‌ای از موشک‌

  برایان هوک رئیس کارگروه اقدام درباره ایران در وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا پیش‌تر اعلام کرده بود کشورش کشتی ایرانی حامل محموله‌های موشک‌های ضد کشتی که در حال حرکت به سوی یمن بود را توقیف و ضبط کرده است.

  هوک دو هفته پیش در کنفرانسی خبری در مقر وزارت خارجه آمریکا در واشینگتن گفت که «محموله موشکی توقیف شده از کشتی ایرانی در دریای عرب، از نوع بسیار پیشرفته است».

  هوک افزود:«واشینگتن مبلغ 15 میلیون دلار جایزه برای کسی که اطلاعاتی درباره عبدالرضا شهلایی یکی از فرماندهان تحت پیگرد سپاه پاسداران ایران ارائه دهد اختصاص داده است».

  هوک ضمن هشدار نسبت به خطر حضور شهلایی در یمن، گفت که شهلایی به خاطر ارتکاب جنایات تروریستی، قاچاق سلاح‌های پیشرفته به شبه نظامیان حوثی در یمن، مشارکت در طرح‌های تروریستی دیگر از جمله تلاش برای ترور عادل الجبیر وزیر مشاور در امور خارجه پادشاهی عربی سعودی در ایالات متحده تحت پیگرد واقع شده است.

  شایان ذکر است که تعدادی از مسئولان ایرانی پیش از این با افتخار از حمایت‌های خود از شبه‌نظامیان حوثی سخن گفته‌اند و در این راستا علی فدوی جانشین فرمانده سپاه پاسداران در اظهاراتی پیش از این به حمایت‌های بی‌دریغ ایران از شبه‌نظامیان حوثی اذعان کرده گفت :«برخلاف سوریه آن چیزی که مانع از ارسال نیروهای ایرانی به یمن می‌شود محاصره‌ای است که علیه این کشور اعمال شده است».

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران