فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • ارتش ملی لیبی: هواپیمایی باری اسلحه از استانبول به لیبی منتقل کرد

  ارتش ملی لیبی بامداد دوشنبه 23 دسامبر 2019 از شناسایی و رصد یک هواپیمای «بوئینگ» باری حامل اسلحه ترکیه‌ای از استانبول به لیبی خبر داد.

  سرلشکر احمد المسماری سخنگوی رسمی فرماندهی کل ارتش ملی لیبی اعلام کرد یک هواپیمای باری از نوع بوئینگ 412-747 حامل اسلحه و تجهیزات نظامی از استانبول به فرودگاه مصراته در غرب لیبی رصد شده است.

  المسماری همچنین شامگاه یکشنبه در بیانیه‌ای به شرکت‌های حمل و نقل هوایی درباره انتقال اسلحه با استفاده از هواپیماهای غیرنظامی‌ هشدار داد.

  اضافه بر این تاکید کرد که «نیروهای هوایی (ارتش لیبی) در سرنگون کردن یا هدف قرار دادن هواپیماهایی که اقدام به انتقال اسلحه (به لیبی) می‌کنند، به خود تردید راه نخواهند داد».

  پایان ضرب الاجل مصراته

  از سویی با پایان ضرب الاجل 3 روزه‌ای که ارتش ملی لیبی به شبه‌نظامیان برای عقب‌نشینی از طرابلس و سرت داده بود المسماری اعلام کرد که فرماندهی کل ارتش در پاسخ به مردم مصراته

  تصمیم گرفت ضرب الاجل تعیین شده را به مدت 3 روز اضافه دیگری که تا چهارشنبه آینده پایان خواهد یافت، تمدید کند.

  المسماری تمدید مهلت ضرب الاجل تعیین شده را به منظور دادن فرصت کافی به مردم شهر مصراته عنوان کرد.

  مردم شهر مصراته در چارچوب ضرب الاجل تعیین شده تلاش‌هایی را آغاز کرده‌اند تا تعدادی از فرزندان این شهر که در طرابلس پایتخت درگیر جنگ علیه ارتش ملی لیبی هستند، را به عقب‌نشینی متقاعد سازند.

  المسماری مجددا توضیح داد که ارتش ملی لیبی علیه عناصر مسلح و نیروهایی که طی ضرب الاجل تعیین شده از طرابلس و سرت عقب‌نشینی می‌کنند، اقدام نخواهد کرد.

  حمایت نظامی ترکیه

  رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه یکشنبه پیش از این تاکید کرد کشورش به حمایت‌های نظامی‌اش از دولت الوفاق لیبی به ریاست فایز السراج ادامه خواهد داد. او در ادامه گفت که «هماهنگی‌های میان ما و دولت طرابلس ادامه خواهد یافت».

  اردوغان در این راستا همچنین تاکید کرد که آنکارا تمامی گزینه‌های هوایی، زمینی و دریایی را برای تعامل با (بحران) لیبی بررسی خواهد کرد.

  شایان ذکر است که آنکارا اخیرا بیش از یک بار تاکید کرده که چنانچه دولت السراج از آن درخواست کند نیروهایی را به طرابلس لیبی اعزام خواهد کرد.

  از سویی سرتیپ خالد محجوب فرمانده ستاد عقیدتی در ارتش لیبی یکشنبه اعلام کرد که ترکیه کشتی‌های تجاری را برای حمایت شبه‌نظامیان در طرابلس به کار می‌گیرد.

  در همین راستا شبکه «لیبیا» وابسته به ارتش ملی لیبی از سرتیپ المحجوب نقل کرد که گفته کشتی‌های تجاری از سوی ترکیه برای مقاصد نظامی و حمایت از شبه‌نظامیان در طرابلس به کار می روند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران