.
.
.

نتایج تحقیقات بین‌المللی درباره حملات آرامکو به زودی به شورای امنیت ارایه می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رُز ماری دیکارلو معاون دبیرکل سازمان ملل در امور سیاسی و صلح، جمعه 20 دسامبر 2019 اعلام کرد به زودی گزارش کمیته تحقیقات بین‌المللی درباره حملات به تاسیسات نفتی شرکت سعودی آرامکو به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارائه خواهد شد.

همزمان با آن مورگان اورتیگاس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با تاکید دوباره موضع ایالات متحده بر ایستادگی در کنار پادشاهی عربی سعودی در برابر تهدیدهای تهران، یادآور شد که واشینگتن حمایت‌های کامل و ضروری را از سعودی در برابر هر گونه تعدی ایران به عمل خواهد آورد.

این در حالی است که بنا به گزارش خبرگزاری رویترز یک گزارش ایالات متحده آمریکا درباره حملات اخیر به تاسیسات نفتی آرامکو سعودی با استناد به نتایج بررسی‌ قطعات اسلحه به کار رفته در این حملات و ارائه شواهد جدیدی، وجه تشابه‌های نوع پهپادهایی که برای حمله به تأسیسات سعودی در 14 سپتامبر 2019 به کار رفته‌اند، را با یک پهپاد طراحی و ساخت ایران مشخص کرده است.

در ادامه این گزارش آمده که تجزیه و تحلیل بقایای اسلحه به کار رفته در این حملات، نشان داد که حملات آرامکو از سمت شمال صورت گرفته‌ است.

رویترز پیش از این و در ماه گذشته جزئیات یک توطئه ایرانی به رهبری علی خامنه‌ای علیه پادشاهی عربی سعودی را فاش کرد.

در آن زمان این آژانس خبری اعلام کرد که چهار ماه قبل از حمله پهپادی به تأسیسات نفتی آرامکو سعودی، مقامات امنیتی ایران در یک مکان به شدت حفاظت شده در تهران گردهم آمدند.

تعدادی از فرماندهان ارشد سپاه که تخصص آنها توسعه موشکی و عملیات مخفی بود، نیز در این نشست حاضر بودند.

موضوع اصلی نشست ماه می، چگونگی واکنش به خروج آمریکا از برجام و از سرگیری تحریم‌ها علیه ایران بود، به ویژه که این دو اقدام ضربات جدی به جمهوری اسلامی وارد کرده بود.