.
.
.

ضرب الاجل 72 ساعته ارتش لیبی به شبه‌نظامیان الوفاق برای عقب‌نشینی از سرت و طرابلس

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ارتش ملی لیبی به فرماندهی ژنرال خلیفه حفتر جمعه 20 دسامبر 2019 پس از تنگ‌تر کردن حلقه محاصره شهرهای طرابلس و سرت به شبه‌نظامیان دولت الوفاق به رهبری فایز السراج 72 ساعت مهلت داد تا از طرابلس پایتخت و شهر سرت عقب‌نشینی کنند.

سرلشکر احمد المسماری سخنگوی ارتش ملی لیبی در این باره تاکید کرد که ارتش طی ضرب الاجل تعیین شده نیروهایی که قصد بازگشت از طرابلس و سرت به مصراته را دارند هدف قرار نخواهد داد.

المسماری در ادامه درخواست فایز السراج رهبر الوفاق از ترکیه برای دخالت در لیبی را تنها مصداق ضرب المثل «غرقه، به هر گیاه خشکی چنگ زند» دانست.

این در حالی است که فرماندهی کل ارتش بامداد جمعه بیانیه‌ای را درباره عملیات مهم انجام شده در مصراته صادر کرد که طی آن جنگنده‌های ارتش لیبی تعدادی از مواضع نظامی در این شهر را هدف قرار دادند.

گزارش شده که این مواضع از سوی شبه‌نظامیان الوفاق برای ذخیره‌سازی اسلحه و تجهیزات نظامی ارسالی از سوی ترکیه به کار می‌رفت.

از سویی منابع «العربیه» و «الحدث» شامگاه پنج‌شنبه گزارش دادند که ارتش ملی لیبی 20 موضع شبه‌نظامیان الوفاق در شهر مصراته را بمباران کرده است.

در این حمله جنگنده‌های نیروی هوایی ارتش ملی لیبی اهدافی را در مقر دانشکده نیروی هوایی در مصراته هدف قرار دادند.

در پی حملات هوایی جنگنده‌های ارتش، پادگان پدافند هوایی در جنوب شهر مصراته نیز شاهد وقوع انفجارهای مهیبی بود.

این در حالی است که منابع یاد شده از وقوع درگیری‌های شدیدی میان نیروهای ارتش ملی و شبه‌نظامیان الوفاق در وادی الربیع در جنوب طرابلس نیز خبر دادند.

منابع «العربیه» شامگاه پنج‌شنبه نیز از پیشروی‌های سریع ارتش ملی لیبی به دنبال درگیری‌های سنگین با شبه‌نظامیان الوفاق در مبادی ورودی طرابلس پایتخت این کشور خبر دادند.

از سویی یک منبع نظامی وابسته به ارتش ملی لیبی گفت که نیروهای ارتش ضمن پیشروی در پی فروپاشی خطوط دفاعی شبه‌نظامیان الوفاق و عقب‌نشینی‌ آنها از صحنه درگیری‌ها در محور مسیر فرودگاه، وارد محور ابوسلیم یکی از بزرگترین محله‌های طرابلس و نزدیکترین‌‌شان به قلب پایتخت شده است.

به گفته این منبع نظامی «آزادسازی پایتخت از دست شبه‌نظامیان الوفاق امری حتمی است و تنها مساله وقت است».

این منبع نظامی در ادامه افزود که «ارتش ملی در هر لحظه ممکن است وارد قلب پایتخت شود اما دستوراتی از سوی فرماندهی کل ارتش رسیده تا در این‌باره تندروی نشود و از کاربرد اسلحه سنگین و نیمه‌سنگین در مناطق مسکونی خودداری شود تا آسیبی به غیرنظامیان و خسارتی به دارایی‌های عمومی و خصوصی وارد نشود».

در پی گسترش درگیری‌های‌ مسلحانه تا منطقه ابوسلیم، شهرداری این منطقه پنج‌شنبه حالت فوق العاده اعلام کرد و تصمیم به تعطیلی کلاس‌های درس در تمامی مدارس آموزشی دولتی و خصوصی حوزه اداری این شهرداری گرفت.

المسماری سخنگوی ارتش ملی لیبی شامگاه چهارشنبه در کنفرانسی خبری اعلام کرد که طی ساعات آینده تحولات ناگهانی غافل‌گیر کننده‌ای در جبهه‌های نبرد آزادسازی طرابلس پایتخت لیبی روی خواهد داد.

المسماری همچنین تاکید کرد که جنگ در طرابلس همان‌طور که از سوی فرماندهی کل ارتش برای آن طرح‌ریزی شده در محورهای اصلی جنوب و جنوب شرقی پایتخت طرابلس ادامه دارد.