.
.
.

سیستانی: انتخابات زودهنگام تنها راه برون رفت از بحران در عراق است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

علی سیستانی‌‌، مرجع تقلید شیعیان عراق امروز (جمعه) گفت که انتخابات زودهنگام درعراق تنها راه حل برای بیرون راندن کشور از بحرانی است که پس از دو ماه و نیم از آغاز اعتراض ها در پایتخت و چند شهر جنوبی کشور، شاهد آن هستیم.

سیستانی در خطبه‌های نماز جمعه که توسط عبدالمهدی الکربلائی نماینده او در شهر کربلا در جنوب بغداد ایراد شد، گفت: «نزدیکترین و امن‌ترین راه برای خارج شدن از بحران فعلی و گام ننهادن در مسیری نامعلوم یا بروز آشوب و یا جنگ داخلی (...) بازگشت به مردم از طریق برگزاری انتخابات زودهنگام است.»

سیستانی از دولت این کشور خواست تا روی موضوع انتخابات به دور از قدرت سلاح کار کند و «مجادله جوئی» را کنار بگذارد.

نماینده مرجع تقلید شیعیان عراق چند روز پیش نیز با محکوم کردن کشتار و آدم‌ربایی معترضین در رویدادهای اخیر‌‌، تأکید کرده بود که ثبات این کشور در گرو محدود کردن سلاح در دست نهادهای قانونی است. او همچنین از دولت خواست تا استفاده از سلاح را تحت ضابطه درآورد.

سیستانی در نماز جمعه پیشین به واسطه نماینده‌اش در شهر کربلا از نیروهای مسلح خواست در چهارچوب ضوابط کاری خود‌‌، به دولت وفادار مانده و از نفوذ خارجی به‌دور باشند.

به نظر سیستانی نبرد کنونی در عراق باید در راستای اجرای اصلاحات سامان یابد زیرا به بیان او «كسی كه توان شکست داعش را داشته‌‌، می‌تواند نبرد اصلاحات را نیز درعراق رهبری كند.»

عراق از اول اکتبر گذشته شاهد تظاهرات گسترده‌ای در پایتخت و استان‌های جنوبی است که طی آن مردم خواستار مبارزه با فساد و بیکاری‌‌، متوقف کردن باندبازی و حیف و میل بیت‌المال شدند که این مطالبات در مرحله بعدی‌‌، تبدیل به مطالبه کنار رفتن تمامی طبقه سیاسی حاکم و برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمانی شد.

این تظاهرات شاهد بروز موج‌های خشونت در چندین نوبت بود که درجریان آن‌ها بیش از 400 معترض کشته شدند‌‌، آنهم در حالی که مقامات امنیتی تأکید داشتند که ملزم به عدم شلیک گلوله جنگی به سوی تظاهر کنندگان هستند. ده‌ها روزنامه‌نگار و کنشگر نیز در تاریکی شب هدف قتل‌‌، آدم ربایی و دستگیری قرار گرفته‌اند.