.
.
.

رایزنی‌ها و فشارهای اروپایی برای بازداشتن ترکیه از ارسال سلاح به لیبی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

همزمان با ادامه اقدامات ترکیه در نقض قطعنامه‌های بین‌المللی و تلاش‌های مستمر آنکارا برای ارسال سلاح به شبه‌نظامیان الوفاق در لیبی کشورهای عربی هم‌اکنون مشغول انجام رایزنی‌هایی با لیبی و کشورهای اروپایی هستند تا ضمن ارجاع پرونده حمایت ترکیه از شبه‌نظامیان وابسته به دولت الوفاق به شورای امنیت از ارسال تسلیحات ترکیه به لیبی ممانعت کنند.

این در حالی است که منابع «العربیه» و «الحدث» از ارسال محموله سلاح ترکیه به شهر مصراته خبر دادند تا پس از آن مقدمات انتقال آن به گردان‌های وابسته به دولت الوفاق در طرابلس پایتخت فراهم شود.

این منابع همچنین توضیح دادند که عناصری از گروه اخوان المسلمین در لیبی از کشورشان به ترکیه رفته‌اند تا در آنجا با رهبران جماعت اخوان المسلمین و مقامات ترکیه دیدار کنند.

از سویی کشورهای اروپایی در تلاشند تا با اعمال فشارهایی بر ترکیه مانع از اجرایی شدن توافق‌های امنیتی و قراردادهای فروش اسلحه به لیبی شده و توافق امضا شده در این زمینه با دولت السراج را متوقف سازند.

ارتش ملی لیبی جمعه پس از تنگ‌تر کردن حلقه محاصره شهرهای طرابلس و سرت، ضمن تعیین ضرب الاجلی به شبه‌نظامیان الوفاق 72 ساعت مهلت داد تا از طرابلس پایتخت و شهر سرت عقب‌نشینی کنند.

سرلشکر احمد المسماری سخنگوی ارتش ملی لیبی در این باره تاکید کرد که ارتش تنها طی ضرب الاجل تعیین شده نیروهایی که قصد بازگشت از طرابلس و سرت به مصراته دارند را هدف قرار نخواهد داد.

المسماری در ادامه درخواست فایز السراج رهبر الوفاق از ترکیه برای دخالت در لیبی را تنها مصداق ضرب المثل «غرقه، به هر گیاه خشکی چنگ زند» دانست.

این در حالی است که مرکز اطلاع‌رسانی اتاق فرماندهی عملیات الکرامه ارتش ملی لیبی بامداد جمعه طی بیانیه‌ای اعلام کرد جنگنده‌های ارتش لیبی 20 ضربه هوایی متوالی را علیه مواضع شبه نظامیان در شهر مصراته انجام داده‌اند.

طبق این بیانیه آمار اولیه میزان تلفات شبه‌نظامیان در پی این حملات هوایی نزدیک به 25 تن کشته و مجروح گزارش شده است.

حملات هوایی ارتش ملی لیبی با ضرباتی مستقیم مخازن ذخیره سلاح، مهمات و تجهیزات نظامی متعلق به الوفاق در شهر مصراته را هدف قرار داده است.

در ادامه بمباران‌های هوایی پادگان حطین متعلق به شبه‌نظامیان الوفاق نیز هدف حمله هوایی واقع شد.

در همین رابطه یک مقام وزارت خارجه آمریکا در گفتگویی اختصاصی با «العربیه» و «الحدث» ضمن دعوت به جلوگیری از ادامه خونریزی‌ها در لیبی گفت که واشینگتن از تلاش‌های سازمان ملل متحد در لیبی حمایت می‌کند.

از سویی نمایندگی سازمان ملل در لیبی نیز نسبت به تحولات اخیر و افزایش تنش‌های نظامی در لیبی و گسترش دخالت‌های خارجی در این کشور ابراز تاسف کرد.

نمایندگی سازمان ملل در لیبی در توئیتی بر شبکه اجتماعی «توئیتر» اعلام کرد به حتمی بودن راهکار سیاسی در لیبی ایمان دارد و به تلاش های خود برای ترمیم شکاف‌ها در موضع بین‌المللی در قبال لیبی ادامه می‌دهد.

بعثه سازمان ملل همچنین از مردم لیبی خواست تا به منظور جلوگیری از ادامه خونریزی‌ها، متوقف ساختن جنگ میان فرزندان کشور واحد، مقابله با دخالت‌های خارجی و جلوگیری از وقوع خطرات بیشتر برای غیرنظامیان به سر میز مذاکره بازگردند.