.
.
.

اعتراض‌ها در لبنان پس از معرفی حسان دیاب به سمت ‌نخست‌وزیر

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

هنوز ساعاتی از معرفی حسان دیاب بعنوان ‌نخست‌وزیر جدید لبنان نگذشته بود که تظاهرکنندگان در اعتراض به این تصمیم در میدان شهدا واقع در مرکز بیروت تجمع کردند. خبرنگار العربیه و الحدث گزارش داد‌، معترضین در حال مسدود کردن تعدادی از خیابان‌ها در مناطق طرفدار حریری بودند‌، در حالی که گزارش‌ها از اعتراض به بستن راه‌ها در شمال لبنان خبر دادند.

این رویداد پس از آن رخ داد كه سعد حریری ‌نخست‌وزیر مستعفی‌‌، در توئیتی از همه هواداران خود خواست تا هرگونه فراخوان برای سرازیر شدن به خیابان‌ها یا بستن جاده‌ها را رد كنند.

او تأکید کرد «آرامش وعمل به مسئولیت ملی‌، در اولویت ما قرار دارد و بحران پیش روی لبنان‌، خطرناک بوده و ثبات کشور نباید بازیچه قرار بگیرد.»
جزئیات از این قرار است که تظاهرکنندگان روز پنجشنبه پس از معرفی حسان دیاب به عنوان ‌نخست‌وزیر‌، راه‌های بیروت را مسدود کردند، به طوری که ترافیک بزرگراه نعمه در هر دو جهت مسدود شد.

بر مبنای این گزارش‌ها‌، جاده میدان سلام در طرابلس‌، جاده آلمرج در بندر طرابلس و جاده اطراف میدان ایلیا در شهر صیدا در جنوب لبنان نیز بسته شدند.

اتاق کنترل ترافیک نیز گزارش داد، جاده‌های منتهی به شمال شامل میدان النور‌، البداوی‌، دیر عمار‌، المنیه‌، العبده‌، حلبا و البیره نیز بسته شدند.

خبرگزاری ملی لبنان همچنین از حضور معترضین موتورسوار در اطراف خانه حسان دیاب خبر داد که شعارهایی در مخالفت با انتصاب او و حمایت از حریری سر دادند.

‌نخست‌وزیر انتصابی لبنان امروز از مقابل خانه خود و پس از سخنرانی در كاخ بعبدا با تاکید بر لزوم رسیدگی به مسائل کشور گفت: «ما به اراده و مدیریت احتیاج داریم و دولت به هیچ وجه دولتی ستیزه‌جو نخواهد بود.»

شایان ذکر است‌، میشل عون رئیس جمهوری لبنان‌، روز پنج‌شنبه و پس از رایزنی با نمایندگان پارلمان در کاخ جمهوری با 69 رأی موافق‌، حسان دیاب را بعد از سعد حریری ‌نخست‌وزیر مستعفی ، به ریاست کابینه منصوب کرد.

بر اساس گزارش‌ها در این رای گیری 13 رای به نفع نواف سلام و یک رای به نفع حلیمه قعقور داده شد؛ در حالی که 42 نماینده ترجیح دادند کسی را معرفی نکنند.

دیاب پس از دیدار با عون در کاخ بعبدا تأکید کرده بود که در چهارچوب برنامه اصلاحات اقتصادی که به سرعت در کشور اجرا خواهد شد‌، برای تشکیل هرچه سریعتر کابینه‌، تلاش خواهد کرد.

دیاب در سخنرانی خود پس از انتصاب رسمی به سمت ‌نخست‌وزیر جدید افزود، مشاوره‌های سیاسی گسترده‌ای را با تمامی اطرف از جمله با جنبش مردمی، پیش از تشكیل کابینه آغاز خواهد کرد و این کابینه در تطابق با آرمان لبنانی‌ها خواهد بود.

او همچنین خاطرنشان کرد که تشکیل دولت برای نجات لبنان نیاز به وحدت ملی دارد زیرا به گفته او‌، ثبات سیاسی و اقتصادی اساسی‌ترین ضرورت به شمار می آید.

دیاب از مردم لبنان در همه عرصه‌ها و مناطق خواست تا شریک یافتن راه حلی برای برون رفت از مشکلات باشند، او در ادامه افزود: «ما باید از سرزمین و ثروت‌های خود پاسداری کنیم.»

خبرگزاری ملی لبنان از حضور گسترده و متمرکز نیروهای امنیتی در مقابل خانه حسان دیاب در محله تله الخیاط در غرب بیروت پس از دعوت به تجمع در برابر منزل او، همزمان با رایزنی‌های الزامی با نمایندگان پارلمان خبر داد.

نکته قابل توجه این است که فراکسیون المستقبل به رهبری حریری اعلام کرده بود، هیچ کس را در رایزنی‌های روز پنج‌شنبه در کاخ ریاست جمهوری به عنوان ‌نخست‌وزیر معرفی نخواهد کرد. حریری پس از ملاقات با عون صرفا به این گفته بسنده کرد که «خدا همه را موفق کند».