.
.
.

اردوغان: در مورد نقش مزدوران روس در لیبی سکوت نخواهیم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

تلویزیون «NTV» ترکیه روز جمعه به نقل از رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه، گفت که ترکیه نمی‌تواند در قبال «مزدورانی» مانند گروه واگنر که توسط روسیه حمایت می‌شوند و از نیروهای خلیفه حفتر در لیبی پشتیبانی می‌کنند، سکوت کند.

اردوغان گفت: «آنها به معنای واقعی کلمه به عنوان مزدور برای حفتر در لیبی از طریق گروهی به نام واگنر کار می‌کنند.»

او اضافه کرد: «شرایط اینچنین است و درست نیست که ما در مقابل تمامی این امور سکوت کنیم. ما تاکنون به بهترین اقدامات دست زده‌ایم و به این کار ادامه خواهیم داد.»

در همین راستا، فرستاده ترکیه به طرابلس گفت: «ما به درخواست دولت السراج وارد لیبی خواهیم شد و بنا به درخواست آن خارج می‌شویم.»

همزمان با اعلام موضع ترکیه توسط فرستاده آنکارا به طرابلس، یک منبع در وزارت خارجه روسیه جمعه 20 دسامبر 2019 گفت مسکو نسبت به احتمال ارسال نیروهای نظامی ترکیه به لیبی نگران است.

به گزارش خبرگزاری روسی اینترفاکس، این منبع در وزارت خارجه روسیه ضمن ابراز نگرانی کشورش درباره احتمال اعزام نیروهای نظامی ترکیه به لیبی در حمایت از دولت الوفاق به رهبری فایز السراج افزود که توافق امنیتی میان ترکیه و دولت الوفاق لیبی برای روسیه بسیار سؤال برانگیز است.

از سویی دولت الوفاق لیبی پنج‌شنبه اعلام کرد که توافق همکاری‌های امنیتی و نظامی با ترکیه را به تصویب رسانده است.

این در حالی است که رایزنی‌ها و فشارهای اروپایی و عربی برای بازداشتن ترکیه از ارسال سلاح به لیبی همچنان ادامه دارد.

در این راستا و در پی ادامه اصرار ترکیه در نقض قطعنامه‌های بین‌المللی و تلاش‌های مستمر آنکارا برای ارسال سلاح به شبه‌نظامیان الوفاق در لیبی، برخی کشورهای عربی هم‌اکنون مشغول انجام رایزنی‌هایی با لیبی و کشورهای اروپایی هستند تا ضمن ارجاع «پرونده حمایت ترکیه از شبه‌نظامیان الوفاق» به شورای امنیت از ارسال تسلیحات ترکیه به لیبی ممانعت کنند.

منابع «العربیه» و «الحدث» پیش‌تر نیز از ارسال محموله‌های سلاح ترکیه به شهر مصراته خبر داده بودند تا پس از آن مقدمات انتقال آن به گردان‌های وابسته به دولت الوفاق در طرابلس پایتخت فراهم شود.

این منابع همچنین توضیح دادند که عناصری از گروه اخوان المسلمین در لیبی از کشورشان به ترکیه رفته‌اند تا در آنجا با رهبران جماعت اخوان المسلمین و مقامات ترکیه دیدار کنند.

کشورهای اروپایی همچنین در تلاشند تا با اعمال فشارهایی بر ترکیه مانع از اجرایی شدن توافق‌های امنیتی و قراردادهای فروش اسلحه به لیبی شده و توافق امضا شده در این زمینه با دولت السراج را متوقف سازند.