.
.
.

ابراز نگرانی روسیه از احتمال دخالت نظامی ترکیه در لیبی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

همزمان با اعلام فرستاده ترکیه به طرابلس مبنی بر این‌که کشورش تنها به درخواست دولت الوفاق لیبی به این کشور نیروی نظامی ارسال یا از آنجا خارج خواهد کرد، یک منبع در وزارت خارجه روسیه جمعه 20 دسامبر 2019 گفت مسکو نسبت به احتمال ارسال نیروهای نظامی ترکیه به لیبی نگران است.

به گزارش خبرگزاری روسی اینترفاکس، این منبع در وزارت خارجه روسیه ضمن ابراز نگرانی کشورش درباره احتمال اعزام نیروهای نظامی ترکیه به لیبی در حمایت از دولت الوفاق به رهبری فایز السراج افزود که توافق امنیتی میان ترکیه و دولت الوفاق لیبی برای روسیه بسیار سؤال برانگیز است.

از سویی دولت الوفاق لیبی پنج‌شنبه اعلام کرد که توافق همکاری‌های امنیتی و نظامی با ترکیه را به تصویب رسانده است.

این در حالی است که رایزنی‌ها و فشارهای اروپایی و عربی برای بازداشتن ترکیه از ارسال سلاح به لیبی همچنان ادامه دارد.

در این راستا و در پی ادامه اصرار ترکیه در نقض قطعنامه‌های بین‌المللی و تلاش‌های مستمر آنکارا برای ارسال سلاح به شبه‌نظامیان الوفاق در لیبی، برخی کشورهای عربی هم‌اکنون مشغول انجام رایزنی‌هایی با لیبی و کشورهای اروپایی هستند تا ضمن ارجاع «پرونده حمایت ترکیه از شبه‌نظامیان الوفاق» به شورای امنیت از ارسال تسلیحات ترکیه به لیبی ممانعت کنند.

منابع «العربیه» و «الحدث» پیش‌تر نیز از ارسال محموله‌های سلاح ترکیه به شهر مصراته خبر داده بودند تا پس از آن مقدمات انتقال آن به گردان‌های وابسته به دولت الوفاق در طرابلس پایتخت فراهم شود.

این منابع همچنین توضیح دادند که عناصری از گروه اخوان المسلمین در لیبی از کشورشان به ترکیه رفته‌اند تا در آنجا با رهبران جماعت اخوان المسلمین و مقامات ترکیه دیدار کنند.

کشورهای اروپایی همچنین در تلاشند تا با اعمال فشارهایی بر ترکیه مانع از اجرایی شدن توافق‌های امنیتی و قراردادهای فروش اسلحه به لیبی شده و توافق امضا شده در این زمینه با دولت السراج را متوقف سازند.

از سویی ارتش ملی لیبی جمعه پس از تنگ‌تر کردن حلقه محاصره شهرهای طرابلس و سرت، ضمن تعیین ضرب الاجلی به شبه‌نظامیان الوفاق 72 ساعت مهلت داد تا از طرابلس پایتخت و شهر سرت عقب‌نشینی کنند.

المسماری در ادامه درخواست فایز السراج رهبر الوفاق از ترکیه برای دخالت در لیبی را تنها مصداق ضرب المثل «غرقه، به هر گیاه خشکی چنگ زند» دانست.

از طرفی مرکز اطلاع‌رسانی اتاق فرماندهی عملیات الکرامه ارتش ملی لیبی بامداد جمعه طی بیانیه‌ای اعلام کرد جنگنده‌های ارتش لیبی 20 ضربه هوایی متوالی را علیه مواضع شبه نظامیان در شهر مصراته انجام داده‌اند.

طبق این بیانیه آمار اولیه میزان تلفات شبه‌نظامیان در پی این حملات هوایی نزدیک به 25 تن کشته و مجروح گزارش شده است.

حملات هوایی ارتش ملی لیبی با ضرباتی مستقیم مخازن ذخیره سلاح، مهمات و تجهیزات نظامی متعلق به الوفاق در شهر مصراته را هدف قرار داده است.

در ادامه بمباران‌های هوایی پادگان حطین متعلق به شبه‌نظامیان الوفاق نیز هدف حمله هوایی واقع شد.

در همین رابطه یک مقام وزارت خارجه آمریکا در گفتگویی اختصاصی با «العربیه» و «الحدث» ضمن دعوت به جلوگیری از ادامه خونریزی‌ها در لیبی گفت که واشینگتن از تلاش‌های سازمان ملل متحد در لیبی حمایت می‌کند.

از سویی نمایندگی سازمان ملل در لیبی نیز نسبت به تحولات اخیر و افزایش تنش‌های نظامی در لیبی و گسترش دخالت‌های خارجی در این کشور ابراز تاسف کرد.

نمایندگی سازمان ملل در لیبی در توئیتی بر شبکه اجتماعی «توئیتر» اعلام کرد به حتمی بودن راهکار سیاسی در لیبی ایمان دارد و به تلاش های خود برای ترمیم شکاف‌ها در موضع بین‌المللی در قبال لیبی ادامه می‌دهد.

نمایندگی سازمان ملل همچنین از مردم لیبی خواست تا به منظور جلوگیری از ادامه خونریزی‌ها، متوقف ساختن جنگ میان فرزندان کشور واحد، مقابله با دخالت‌های خارجی و جلوگیری از وقوع خطرات بیشتر برای غیرنظامیان به سر میز مذاکره بازگردند.