.
.
.

مطرح شدن نامی‌ تازه برای منصب نخست‌وزیری لبنان و پیوستن حریری به اپوزسیون

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

پس از آنکه سعد حریری، رئیس دولت موقت لبنان، عصر چهارشنبه، اعلام کرد که قصد تشکیل دولت جدید را ندارد و به این ترتیب از لیست اسامی‌ نامزدهای مطرح خارج می‌شود، ساعاتی پیش از آغاز رایزنی‌های رئیس‌جمهوری با نمایندگان مجلس، همانطور که امروز پنج‌شنبه انتظار می‌رفت، نام جدیدی در ارتباط با نامزدهای احراز این منصب صدر نشین شده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، بر اساس دو منبع آگاه، نام «حسان دیاب» وزیر پیشین در این رابطه پیش افتاده و به نظر می‌‌رسد امروز وی نظر موافق اکثریت نمایندگان را با خود خواهد داشت.

این در حالی است که حریری تصمیم خود را برای عدم معرفی کاندیدای نخست‌وزیری جزم کرده؛ علی رغم این که فراکسیون المستقبل (به ریاست حریری) امروز قطعا در رایزنی‌ها شرکت خواهد کرد.

این منابع گفتند که حزب‌الله و امل احتمالاً «حسان دیاب» را معرفی خواهند کرد که استاد دانشگاه است و در فاصله سال‌های 2011 تا 2014 سمت وزیر آموزش و پرورش را بر عهده داشت.

بدین ترتیب ممکن است «حسان دیاب» در صورت جلب حمایت سایر متحدین حزب‌الله، چون جریان مسیحی آزاد ملی، نخست‌وزیر بعدی باشد.

حریری به اپوزسیون می‌پیوندد

از سوی دیگر خانم «رایا الحسن» وزیر کشور لبنان (وابسته به حریری)، اظهار داشت که نخست‌وزیر موقت لبنان ممکن است به اپوزسیون بپیوندد.

الحسن عصر چهارشنبه در چند توئیت عنوان کرد: «حریری از یک امتداد منطقه‌ای و شبکه روابط بین‌الملل برخوردار است که می‌تواند کمک‌های لازم را برای لبنان فراهم کند».

فراکسیون المستقبل تا این لحظه تصمیمی‌ در مورد نامزد منصب نخست‌وزیری اتخاذ نکرده و به نظر می‌‌رسد رایزنی‌های الزامی‌ با هیچ تأخیری صورت خواهند گرفت (رایزنی‌های رئیس جمهوری با نمایندگان مجلس).

او افزود: «پیوستن حریری به صفوف اپوزسیون در صورتی که دولت بعدی، مطابقتی با چشم‌اندازهای ما نداشته باشد، محتمل است».

الحسن افزون بر این تاکید داشت، باید خواسته‌های همه لبنانی‌ها در معرفی نخست‌وزیر بعدی لحاظ شود.

در همین راستا جبران باسیل، وزیر امور خارجه، (رهبر جنبش آزاد ملی حامی‌ رئیس جمهوری) گفت: «ما از موضع‌گیری مسئولیت‌پذیرانه حریری قدردانی می‌ کنیم» و در ادامه افزود: «امیدواریم که حریری با توجه به جایگاه قانونی خود، شخصیت درخور اعتمادی را پیشنهاد کند تا تلاش‌ها در راستای حصول اجماع در مورد این شخصیت سامان یابد».

قابل توجه است که اختلافات سیاسی باعث به تعویق افتادن رایزنی‌های پارلمانی شد که میشل عون رئیس‌جمهوری کشور را ملزم به انتخاب نامزدی می‌‌کند که بیشترین میزان پشتیبانی را از 128 نماینده مجلس بدست آورد.

احزاب اصلی لبنان از زمان استعفای حریری در اواخر ماه اکتبر، در مورد تشکیل دولت جدید دچار اختلاف نظر شدند که این کشور را باید برای مقابله با بدترین بحران اقتصادی که از زمان جنگ داخلی 1975-1990 تجربه کرده است، مدیریت کند.

حریری زیر فشار اعتراضات گسترده مردمی‌ علیه نخبگان حاکم، که از 17 اکتبر آغاز شد، استعفا داد ولی انتظار می‌‌رفت این هفته به عنوان رئیس دولت جدید معرفی شود که پیش از این سه بار تصدی آن را تجربه کرده بود.

او روز چهارشنبه در بیانیه‌ای اظهار داشت: «من اعلام می‌‌کنم، نامزد تشکیل دولت بعدی نیستم و فردا بر همین اساس و با تاکید بر لزوم به تاخیر نیانداختن این رایزنی‌ها با هرگونه توجیه، در جلسه مزبور شرکت خواهم کرد».

حریری افزود: «متوجه شدم که با وجود تعهد جدی من برای تشکیل دولت تکنوکرات اما دیگران مواضع خود را تغییر ندادند».