.
.
.

ارتش ملی لیبی با پیشروی به سوی مرکز طرابلس وارد یکی از بزرگترین مناطق پایتخت شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

منابع «العربیه» پنج‌شنبه 19 دسامبر 2019 از پیشروی‌های ارتش ملی لیبی به فرماندهی ژنرال خلیفه حفتر به دنبال درگیری‌های سنگین با شبه‌نظامیان وابسته به دولت الوفاق به رهبری فایز السراج در مبادی ورودی طرابلس پایتخت این کشور خبر دادند.

به گزارش العربیه ارتش ملی لیبی ضمن پیشروی به سوی قلب پایتخت وارد محور ابوسلیم یکی از بزرگترین مناطق طرابلس شد.

منابع نظامی به العربیه گفتند، منطقه وادی الدبیع در جنوب پایتخت لیبی پنج‌شنبه صحنه درگیری‌های شدید میان ارتش ملی و شبه‌نظامیان وابسته به الوفاق بود.

یک منبع نظامی در ارتش ملی لیبی به العربیه گفته که نیروهای ارتش ضمن پیشروی در پی فروپاشی خطوط دفاعی شبه‌نظامیان الوفاق و عقب‌نشینی‌ آنها از صحنه درگیری‌ها در محور مسیر فرودگاه، وارد محور ابوسلیم از بزرگترین مناطق مجاور قلب پایتخت طرابلس شده‌اند.

به گفته این منبع نظامی «آزادسازی پایتخت از دست شبه‌نظامیان الوفاق امری حتمی است و تنها مساله وقت است».

این منبع نظامی در ادامه افزود که «ارتش ملی در هر لحظه ممکن است وارد قلب پایتخت شود اما دستوراتی از سوی فرماندهی کل ارتش رسیده تا در این‌باره تندروی نشود و از کاربرد اسلحه سنگین و نیمه‌سنگین در مناطق مسکونی خودداری شود تا آسیبی به غیرنظامیان و خسارتی به دارایی‌های عمومی و خصوصی وارد نشود.

این منبع نظامی گفت که ارتش ملی محاصره امنیتی تنگ‌تر و فراگیری را علیه طرابلس و همچنین دو شهر مصراته و سرت اعمال کرده است.

او گفت که این مناطق اکنون به استثنای کانال‌های انسانی که از سوی شهروندان برای جابه‌جایی میان غرب لیبی و تونس به کار می‌روند و همانند شهر زواره که در شاهراه اصلی میان دو کشور قرار گرفته است در محاصره و تیررس نیروهای ارتش هستند.

در پی گسترش درگیری‌ مسلحانه تا منطقه ابوسلیم، شهرداری این منطقه پنج‌شنبه حالت فوق العاده اعلام کرد و تصمیم به تعطیلی کلاس‌های درس در تمامی مدارس آموزشی دولتی و خصوص حوزه اداری این شهرداری گرفت.

شبه‌نظامیان وابسته به الوفاق
شبه‌نظامیان وابسته به الوفاق

این در حالی است که سرلشکر احمد المسماری سخنگوی ارتش ملی لیبی چهارشنبه ضمن اشاره به پیشروی‌‌های ارتش در بیش از یک محور به سوی مرکز پایتخت اعلام کرد که عملیات آزادسازی طرابلس هر آن به لحظات سرنوشت‌ساز خود نزدیک می‌شود.

سرلشکر احمد المسماری سخنگوی ارتش ملی لیبی شامگاه چهارشنبه در کنفرانسی خبری اعلام کرد که طی ساعات آینده تحولات ناگهانی غافل‌گیر کننده‌ای در جبهه‌های نبرد آزادسازی طرابلس پایتخت لیبی روی خواهد داد.

المسماری تاکید کرد که جنگ در طرابلس همان‌طور که از سوی فرماندهی کل ارتش برای آن طرح‌ریزی شده در محورهای اصلی جنوب و جنوب شرقی پایتخت طرابلس ادامه دارد.

از سویی و ساعاتی قبل از این اظهارات المسماری نیز نیروهای ارتش ملی لیبی موفق شدند در محور مسیر فرودگاه پیش‌روی کنند.

نیروهای ارتش ملی لیبی همچنین موفق شدند بخش‌های وسیعی از مناطق عین‌زاره، پل الزهرا و صلاح الدین را به کنترل خود درآورده و پس از آن توانستند کمربندی امنیتی را حول مناطق جنوبی پایتخت ایجاد کنند به سوی پروژه الهضبه و العزیزیه پیشروی کردند.

المسماری همچنین تاکید کرد که نبرد طرابلس تا محقق شدن اهدافش و آزادسازی پایتخت از سلطه شبه‌نظامیان مسلح ادامه خواهد یافت.

او همچنین افزود جنگی که ارتش ملی لیبی برای آزادسازی طرابلس آغاز کرده به نزاعی منطقه‌ای مبدل شده که نه تنها برای لیبی بلکه برای تمام کشورهای جهان حائز اهمیت است.

سخنگوی ارتش ملی لیبی گفت نبرد سرنوشت‌ساز طرابلس به ویژه پس از توافق اخیر امضا شده میان دولت الوفاق و ترکیه که تهدیدی برای منافع و امنیت کشورهای منطقه تشکیل داده است، حائز اهمیت شده است.