.
.
.

وجود نیروهای خارجی در میان ارتش ملی لیبی تکذیب شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

احمد المسماری سخنگوی ارتش ملی لیبی شامگاه سه‌شنبه 17 دسامبر 2019 در گفت‌وگو با «العربیه» با بیان این‌که نیروهای ارتش ملی لیبی علاوه بر درگیری‌های شدید درون پایتخت در بیش از یک محور جنگی به پیشروی‌های خود ادامه می‌دهند، وجود هر گونه نیروها یا عناصر خارجی در میان نیروهای ارتش ملی این کشور را تکذیب کرد.

المسماری شامگاه سه‌شنبه در گفت‌وگویی با العربیه همچنین از فروپاشی و عقب‌نشینی نیروهای الوفاق به منطقه ابوسلیم خبر داد و ابراز اطمینان کرد که نیروهای ارتش ملی لیبی به درون پایتخت این کشور وارد شده‌اند.

المسماری همچنین گفت: «نبرد هم‌اکنون در ورودی‌های پایتخت در جریان است و پایتخت همان‌طور که همگان می‌دانند وسیع است و ارتش ملی لیبی در حال انجام نبردی دقیق علیه شبه‌نظامیان در میان مناطق مسکونی است».

ارتش ملی لیبی به فرماندهی ژنرال خلیفه حفتر سه‌شنبه ضمن پیشروی به سوی طرابلس پایتخت این کشور پل الزهرا واقع در جنوب این شهر را به کنترل کامل در‌آورد.

به گزارش منابع نظامی شبه‌نظامیان وابسته به دولت الوفاق لیبی در پی درگیری‌های شدیدی که منجر به پیشروی‌ نیروهای ارتش ملی لیبی شد از صحنه درگیری‌ها متواری شدند.

ویدیویی که شبکه «العربیه» نسخه‌ای از آن را دریافت کرده لحظات اولیه ورود یگان‌های نظامی ارتش ملی لیبی به محور پل الزهرا پس از فرار دسته‌جمعی شبه‌نظامیان الوفاق را نشان می‌دهد.

در پی درگیری‌های شدید و زیر ضربات ارتش ملی لیبی، نیروهای شبه‌نظامی وابسته به دولت فایز السراج که مورد حمایت ترکیه هستند، متواری شدند.

یک منبع نظامی میدانی به «العربیه‌.نت» و «الحدث.نت» گفته است که نیروهای ارتش ملی هم‌اکنون در حال درگیری‌ شدید با عوامل مسلح وابسته به الوفاق هستند و به طور مستمر در بیش از یک جبهه در محورهای صلاح‌الدین، الیرموک و الساعدیه، پیشروی‌هایی را انجام داده‌اند.

در همین راستا ارتش ملی لیبی کمک‌های نظامی جدیدی را به محورهای جنگ اعزام کرده است که از جمله آن روز سه‌شنبه، گردان 302 تكاور با سلاح و تجهیزات کامل برای پشتیبانی از یگان‌های نظامی موجود در منطقه و مشارکت در عملیات جنگی ضد گروه‌های شبه‌نظامی دولت الوفاق، در تدارک برای آزادسازی طرابلس به منطقه نبرد اعزام شدند.

از سویی اتاق جنگ «الکرامه» وابسته به ارتش ملی لیبی نیز سه‌شنبه پیش از این در شبکه اجتماعی فیسبوک اعلام کرد که نیروی هوایی لیبی اهدافی متعلق به «شبه‌نظامیان» وابسته به دولت الوفاق در شهر مصراته در نزدیکی ایستگاه البخاریه شهر «سرت» را بمباران کرده است.

در زمینه سیاسی نیز وزیر خارجه ایتالیا به مقر فرماندهی ارتش ملی لیبی در شهر بنغازی آمد تا گفتگوهایی را با مسئولان نظامی و در رأس آنها ژنرال خلیفه حفتر فرمانده ارتش ملی لیبی انجام دهد.

وزیر خارجه ایتالیا پیش از این و در چارچوب این دیدار خود گفت‌وگوهایی را در طرابلس پایتخت لیبی با اعضای دولت الوفاق به ریاست فایز السراج انجام داده است.

پیش از این نیز کاخ کرملین نیز اعلام کرده بود ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در مسکو با رجب طیب اردوغان همتای ترکیه‌ای خود گفت‌وگوهایی را انجام خواهد داد که بر برنامه‌های آنکارا برای کمک نظامی به دولت الوفاق، و آن طوری که رئیس جمهوری ترکیه و مقامات این کشور بارها پس از امضای توافق میان آنکارا و دولت الوفاق به رهبری السراج اعلام کرده‌اند، متمرکز خواهد شد.