.
.
.

نیروهای دموکراتیک سوریه: پاکسازی قومی هدف اصلی ترکیه در شمال سوریه است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مظلوم عبدی فرمانده نیروهای دموکراتیک سوریه چهارشنبه 18 دسامبر تاکید کرد که نیروهای تحت امرش با تمامی مفاد توافق‌نامه سوچی میان روسیه و ترکیه از جمله توافقنامه آضنه، موافق نیستند.

عبدی توضیح داد: «ترکیه در حال اجرای تغییرات جمعیتی به هدف اصلی پاکسازی قومی است و ما هرگونه حمایت یا موافقت با برنامه‌های ترکیه را به مثابه مشارکت با آنکارا در روند تغییرات جمعیتی و پاکسازی قومی قلمداد خواهیم کرد».

عبدی در مصاحبه با روزنامه الشرق الاوسط فاش کرد، انتشار نیروهای آمریكایی در مناطق جدیدی در شرق فرات بر اساس تصمیم ترامپ مبنی بر «مبارزه با داعش» و محافظت از ثروت نفتی بوده و وی درجریان قرار گرفته كه نیروهای امریکایی از عناصر تحت امرش «در برابر هرگونه حمله» دفاع خواهند کرد.

عبدی همچنین خاطرنشان کرد: «وضعیت شرق فرات بسیار پیچیده‌تر از گذشته است که ناشی از حضور نیروهای رژیم، روسیه، ترکیه و ائتلاف می‌باشد. به گفته وی ما با گروه‌هایی «درهماهنگی هستیم تا جلوی بروز امور ناگهانی را بگیریم.»

110هزار جنگجو

عبدی در پاسخ به سوالی در مورد امضای یادداشت تفاهم با علی مملوک، مدیر دفتر امنیت ملی رژیم اسد گفت: «پیشتر ما بارها از دولت رژیم خواسته‌ایم برای رد بهانه تراشی‌های ترکیه به هدف حمله به خاک سوریه، نیروهای خود را در مرزها مستقر کند اما پاسخی نگرفتیم، ولی پس از حمله دوم ترکیه، رژیم اسد به خواسته ما پاسخ داد و ما در مورد انتشار نیروهای رژیم در کلیه نقاط تماس میان نیروهای ما و نیروهای ترکیه توافق کردیم.»

وی افزود در مذاکرات با رژیم، خواستار حفظ حریم نیروهای دموکراتیک سوریه شامل 110 هزار جنگجو و عناصری در نیروهای امنیت داخلی در ارتش آینده سوریه شده است.

عبدی در مورد آینده خودمختاری، خاطرنشان کرد: «مذاکرات با رژیم نیازمند زمان بیشتر و گفت‌وگوهای طولانی تر است و منطقه نیاز به مدیریتی با ماهیت سیاسی دارد».

اسکان یک میلیون نفر

عبدی در اوایل این ماه گفته بود آنچه رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه، درمورد شروع اسکان اجباری یک میلیون نفر در شهرهای تل ابیض و راس العین اعلام کرد، بسیار خطرناک است و هدف از آن، اسکان بیگانه‌ها در این شهرهاست.

فرمانده نیروهای دموکراتیک سوریه در توییتر خود، روسیه و ایالات متحده را مسئول جلوگیری از ایجاد تغییرات دموگرافیک درمناطق اشغال شده توسط ترکیه در شمال شرقی سوریه دانست و از واشنگتن و مسکو خواست، تعهدات خود را عملی کرده و ساز و کاری را برای بازگشت بومی‌های این مناطق ایجاد کنند.

شایان ذکر است که ترکیه و گروه‌های طرفدار آن در پی اجرای حمله چند هفته‌ای خود در 9 اکتبر علیه مبارزان کرد در شمال شرقی سوریه، منطقه گسترده مرزی به طول 120 کیلومتر میان شهرهای تال ابیض (شمال رقه) و راس العین (شمال حسکه) را زیرکنترل خود گرفتند.

این درحالی بود که آنکارا پس از میانجیگری آمریکا و سپس توافق با روسیه مبنی بر خروج جنگجویان کرد از منطقه مرزی و انجام گشت‌های مشترک در این مناطق، حمله خود علیه جنگجویان کرد را در 23 اکتبر متوقف کرد.

با این حال، علی‌رغم توقف این حمله، نیروهای ترکیه و گروه‌های طرفدار آن از هفته‌ها پیش سرگرم نبرد با نیروهای دموکراتیک سوریه و ستون فقرات آن یعنی مبارزان کرد، در جنوب منطقه تحت کنترل خود هستند.

بر مبنای گزارش دیده‌بان حقوق بشر سوریه، این نیروها توانسته اند از طریق بلعیدن تدریجی شهرها و روستاهای زیر کنترل مبارزان کرد، سیطره و نفوذ خود را بر دیگر مناطق و روستاها اعمال کنند.