.
.
.

ناآرامی‌های جابجا شونده در لبنان... سربرآوردن شبح فتنه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

گویا عرصه‌های تظاهرات در لبنان برای نمایش اعتراض‌ها کافی نبود زیرا ویدئوی کوتاهی که دو روز پیش پخش شد، تاثیری فوق‌العاده مخرب داشت و باعث شعله‌ور شدن آتش «خشم فرقه‌ای» گردید؛ به این شکل که هواداران جنبش امل و حزب‌الله با سرازیر شدن به پل رینک منتهی به مرکز شهر بیروت؛ با نیروهای امنیتی و شماری از تظاهرکنندگان حاضر در این منطقه درگیر شدند.

بر اساس گزارش‌ها، این تنش‌ها سه‌شنبه شب نیز تجدید شده و از بیروت مرکزی به طرابلس، نبطیه (جنوب کشور) و بعلبک (شرق) انتقال یافت. شمار زیادی از هواداران «دوگانه شیعه» (تعبیر محلی در مورد جنبش امل و حزب‌الله) در اطراف پل رینگ و در میان حضور گسترده عناصر ارتش لبنان در این منطقه، تجمع کرده و برخی از آنها اقدام به پرتاب ترقه به طرف عناصر ارتش کردند که نظامیان نیز واکنش نشان دادند.

درهمین راستا، شامگاه سه‌شنبه درجریان ناآرامی در نبطبیه، شماری از هواداران حزب‌الله و امل سعی کردند تعدادی از تظاهرکنندگان این شهر را هدف تعرض خود قرار دهند اما عناصر ارتش لبنان، مانع تعرض آنها به تظاهر کنندگان شدند.

شماری از این افراد همچنین به چادرهایی که توسط معترضین در این شهر برپا شده بود حمله ور شده و گزارش‌هایی حاکی از به آتش کشیده شدن ویرانه چادرهای آسیب دیده از سوی افراد ناشناس منتشر شد که براساس این گزارش‌ها، پرسنل دفاع مدنی اقدام به خاموش کردن آتش کردند.

قابل توجه است، مرکز شهر بیروت طی دو روز گذشته، صحنه حملات هواداران حزب‌الله و جنبش امل تحت عناوین مختلف بوده است که غالباً با سردادن شعارهای مذهبی سیاسی در ابراز مخالفت با اهانت به چهره‌های شاخص این دو حزب ، همراه بود. یکشنبه شب و صبح دوشنبه شاهد اقدامات آشوب گرانه در مرکز بیروت بود که در شکل تعرض به املاک عمومی و خصوصی مشاهده شد.

در ادامه، نیروهای امنیت داخلی برای مقابله با آشوب‌ها و جلوگیری از ورود معترضین به دو میدان شهدا و ریاض الصلح، وارد عمل شدند. براساس گزارش وزارت کشور لبنان، درگیری‌ها در جریان اقدامات نیروهای امنیتی، منجر به زخمی شدن 25 تن از پلیس ضد شورش و دستگیری 3 نفر شد.

ویدیو و تعرض‌های جابجا شونده

با این وجود نقطه اوج این تعرض‌ها در دوشنبه شب و پس از انتشار ویدئویی از جوانی اهل طرابلس ومقیم آلمان اتفاق افتاد که حاوی توهین به «اهل بیت پیامبر» و زیارتگاه‌های مذهبی شیعیان و دو رهبر سیاسی آن‌ها یعنی نبیه بری رئیس مجلس و حسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله بود و دامنه آن به بیرون از بیروت نیز کشیده شد. همچنین ویدئویی با منبع ناشناس، سوزاندن پرچم جنبش امل توسط افراد نقاب‌دار را نشان می‌داد. به محض پخش ویدئو، دو میدان شهدا و ریاض الصلح در مرکز شهر بیروت به میدان جنگ تبدیل شدند.

پیام های سیاسی

لقمان سلیم کنش‌گر سیاسی لبنان که شاهد حوادث بیروت بود، در مصاحبه با العربیه نت درباره این اقدامات خشونت آمیز، گفت: «این یک رسوایی و تلاشی سیاسی برای سیاه‌نمایی انقلاب مردمی و کشاندن آن به سمت خشونت و سپس محاصره کردن آن به عنوان یک پرونده امنیتی می‌باشد.»

به نظر وی، تصمیمی سیاسی برای رساندن این پیام وجود دارد که این انقلاب ممنوع است که اثرات آن در مناطق مختلف کشور کاملا مشهود می باشد.

سلیم که یک فعال سیاسی شیعه و مخالف حزب‌الله است و چند روزی است هدف حملات تبلیغاتی و اهانت از سوی هواداران حزب‌الله و نهضت امل قرار گرفته، اظهار داشت: «کسانی که سرگرم اشکال آفرینی برای ضربه زدن به انقلاب هستند، افرادی مشخص با هویت‌های سیاسی شناخته شده می‌باشند. کسانی که به آنها دستور می‌دهند از ابتدای جنبش، خود را به عنوان پاسداران دیرین این نظام تحمیل کرده‌اند.

وی پرسید: «آیا این افراد از سوی محور دو گانه شیعه عمل می‌کنند یا به نمایندگی از طرف همه عناصر حاکمیت؟ آیا هیچ تصمیمی در سطح امنیتی - سیاسی برای سکوت درباره آنچه اتفاق افتاده ، وجود ندارد؟ خطرناک ترین بعد این موضوع همین است.»

وی در ادامه این پرسش را مطرح کرد : «چرا ارتش برای جلوگیری از آنچه در روز دوشنبه و یكشنبه انجام شد وساعت‌ها ادامه یافت، اقدامی نكرد؟ آیا دستگاه‌های امنیتی مانند موارد قبلی با عوامل نفوذی تبانی كرده بودند؟»

سلیم در پایان گفت: «آنها ممکن است در اینجا و آنجا موفق شوند تا جلوی مردم را بگیرند و آنها را از سرازیر شدن به خیابان بترسانند، اما بحران‌های اقتصادی و مالی که لبنان‌ها با آن روبرو هستند آنها را به میدان‌ها می‌کشاند تا جایی که مسئولان امر نتوانند جلوی آنها را بگیرند، زیرا روندی در راستای فقیرسازی لبنانی‌ها در جریان است.»

قابل توجه است سعد حریری نخست وزیر موقت و نبیه بری رئیس مجلس لبنان دیروز اعلام کردند که این اعمال خشونت‌آمیز را که هدف از آنها ایجاد اختلاف در میان مردم لبنان از تمامی فرقه‌ها و مذاهب است محکوم می‌کنند.