.
.
.

سازمان همکاری اسلامی: نشست مالزی تضعیف اسلام و امت اسلامی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سازمان همکاری اسلامی، روز چهارشنبه 18 دسامبر 2019 برگزاری نشست کوالالامپور را «ساز مخالف زدن» خواند و گفت که این نشست تضعیف اسلام و امت اسلامی است.

یوسف العثیمین، دبیرکل سازمان همکاری با انتقاد از نشست کوالالامپور که با حضور کشورهای ایران، ترکیه، قطر و کشور میزبان برگزار شد، گفت که سازمان همکاری اسلامی متعلق به همه کشورهای مسلمان و سازوکارهای این سازمان امکان برگزاری نشست‌های داخلی را می‌دهد.

او تاکید کرد که هر اقدام اسلامی مشترک باید در چارچوب سازمان همکاری‌های اسلامی انجام شود.

در سوی مقابل مهاتیر محمد، نخست‌وزیر مالزی گفت که کشورش قصد ضربه زدن به نقش سازمان همکاری‌های اسلامی را ندارد و او این موضوع را به اطلاع خادم الحرمین الشریفین، ملک سلمان بن عبدالعزیز، پادشاهی عربی سعودی رسانده است.

مهاتیر محمد گفت که خواهان استمرار ایفای نقش سعودی است و نشست کوالالامپور با هدف تلاش برای یافتن راه‌حل‌هایی برای جهان اسلام برگزار می‌شود.

پیش از این پاکستان و اندونزی از حضور در این نشست که با حضور رهبران ایران، ترکیه، قطر و مالزی برگزار می‌شود، سرباز زده بودند.

برگزاری این نشست با انتقادات فراوانی مواجه شده و رهبران و سیاستمداران کشورهای مختلف آن را تلاشی برای ایجاد اختلاف در جهان اسلام و سازمان همکاری‌های اسلامی توصیف کرده و حضور چهره‌های تندرو در این نشست را محکوم کردند.

صبح روز چهارشنبه رهبران کشورهای حاضر در این نشست به کوالالامپور، پایتخت مالزی رسیدند تا موضوعات جنجالی که نگرانی مسلمان سرتاسر جهان را برانگیخته، به بحث و گفت‌وگو بگذارند.

هنوز درباره برنامه‌های این نشست اطلاع‌رسانی نشده ولی پیش‌بینی می‌شود موضوعات کشمیر، خاورمیانه، سوریه، روهینگیا و موضوعات دیگری در این نشست مطرح شوند.