.
.
.

هشدار یمن به هیئت‌های دیپلماتیک در همداستانی با برنامه‌های ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دولت قانونی یمن روز سه‌شنبه 17 دسامبر نسبت به همداستانی تمام عیار هیئت‌های دیپلماتیک موجود در تهران با دستور کار رژیم ایران در قانونی جلوه دادن کودتای حوثی و سیاست‌های خرابکارانه آن هشدار داد که تهدیدی برای امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی به شمار می‌آید.

این هشدار در بیانیه معمر العریانی وزیر اطلاعات یمن مطرح شد که توسط خبرگزاری رسمی یمن انتشار یافت. وی با انتقاد از ملاقات مارکوس لتنر سفیر سوئیس در تهران با نماینده شبه نظامیان حوثی‌ها در تهران، اظهار داشت :«این ملاقات برخلاف هنجارهای دیپلماتیک است».

العریانی دیدار سفیر سوئیس در تهران و وزیر مختار سفارت ( در بردارنده دفترحفاظت منافع آمریکا در ایران) با ابراهیم الدیلمی نماینده شبه نظامیان حوثی در ایران را محکوم کرد.

وی اظهار داشت: «این ملاقات که در تهران انجام شد نقض آشکار هنجارهای دیپلماتیک و زیرپا گذاشتن غیرقابل قبول قوانین و مقررات بین‌المللی مرتبط با بحران یمن بود.»

وزیر اطلاعات یمن افزود: «نقش ایران در ترتیب و ساماندهی این جلسات، در راستای اصرار برسیاست‌های خصمانه این کشور در قبال دولت و مردم یمن بوده و نشانه دیگری از پشتیبانی سیاسی، در کنار حمایت‌های مالی، رسانه‌ای و نظامی است که رژیم تهران در اختیار شبه نظامیان حوثی قرار می‌دهد.»

وی خواستار احترام به خواست مردم یمن و قطعنامه‌های بین‌المللی مرتبط با بحران این کشور شد که مهمترین آنها، قطعنامه شماره 2216 است.

شبه نظامیان حوثی به تازگی از انتصاب ابراهیم الدیلمی به عنوان سفیر خود در ایران خبر دادند. این اقدام از سوی «دولت قانونی یمن»، نقض هنجارهای بین‌المللی و قطعنامه‌های شورای امنیت تلقی گردید.

رژیم ایران نماینده شبه نظامیان حوثی را به عنوان سفیر یمن به رسمیت شناخته و مقر سفارت دیپلمات، املاک و دارایی‌های جمهوری یمن در تهران را به وی تحویل داد که با اعتراض رسمی یمن طی نامه‌ای خطاب به شورای امنیت سازمان ملل روبرو گردید.

الدیلمی که به عنوان سفیر حوثی‌ها در تهران منصوب شده، از وابستگان به خاندان عبدالملک الحوثی رهبر این گروه بوده و از پیروان گروه ایدئولوژیكی است كه آموزش فرقه‌ای خود را در ایران و در حومه جنوبی بیروت گرفته است، او مدیر كانال حوثی «المسیره» است كه با برخورداری از حمایت ایران و حزب‌الله، از حومه جنوبی بیروت پخش می‌شود.

شایان ذکر است که یمن در اوایل اکتبر سال 2015 روابط دیپلماتیک خود با تهران را قطع کرد و خواستار آن شد که رژیم ایران، مفاد ماده 45 کنوانسیون وین مصوبه 1961 در مورد روابط دیپلماتیک را رعایت کرده و از دفتر مرکزی هیئت دیپلماتیک جمهوری یمن در تهران، اموال و دارایی‌های آن حمایت کند.