.
.
.

عراق... تکمیل تحقیقات در مورد خشونت‌های اخیر به جز استان ذی‌قار

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

محمد رضا، رئیس کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق، روز سه‌شنبه اعلام کرد که به جز استان ذی‌قار، تحقیقات در استان‌هایی که شاهد خشونت علیه تظاهرکنندگان بوده اند، به پایان رسیده است.

خبرگزاری عراق به نقل از رضا اظهار داشت تحقيقات در استان ذي قار به دليل اظهارات ناقص افسران و در راس آن‌ها جنرال جميل الشمري رئيس سابق هسته بحران در این استان، به اتمام نرسيده است.

وی خاطرنشان کرد: «تحقیقات در ذی قار طی روزهای آینده تکمیل و به دادگستری ارسال می‌شود و کمیسیون، گزارش نهایی را تدوین خواهد کرد تا نخست وزیر پس از شنیدن نظر همه اطراف، در جریان قرار بگیرد.

وی همچنین تأکید کرد کمیسیون با رعایت شفافیت، تمام جزئیات رخ دادهای استان در جریان ناآرامی‌های اخیر را در برابر افکار عمومی مطرح خواهد ساخت.

این درحالی است که خبرنگار العربیه و الحدث از قطع جاده‌های اصلی در ورودی‌های اصلی میدان‌های نفتی در رمیله، آرتاوی و چاه 22 درغرب بصره خبر دادند.

به گفته شاهدان عینی معترضین بطور کامل جلوی ورود کارمندان به میدان نفتی رمیله واقع در شمال غرب بصره را گرفتند.

به گزارش خبرنگار ما پل‌های الحضارات، النصر و زیتون در شهر ناصریه نیز مسدود شدند.

سازمان دیده‌بان حقوق بشر در بیانیه‌ای اعلام کرد نیروهای مسلح ناشناس «با همکاری نیروهای امنیتی ملی و محلی عراق» در 6 دسامبر مرتکب یک سری قتل‌های وحشیانه در منطقه اصلی اعتراض‌ها در بغداد شده‌اند.

به گفته این سازمان، برآوردها حاکی از آن است که شمار کشته‌ها بین 29 تا 80 نفر بوده و 137 نیز زخمی شدند اما قطع جریان برق در این منطقه در هنگام حمله، شناسایی قاتلان را برای تظاهرکنندگان دشوار ساخت و آنها توانستند فرار کنند.

سازمان دیده‌بان حقوق بشر افزود: «پلیس و نیروهای نظامی بدنبال تیراندازی نیروهای شبه نظامی ناشناس که برخی از آنها لباس فرم پوشیده بودند، عقب نشستند. در ادامه بیانیه تاکید شده است ، دولت عراق ، مسئولیت اصلی حمایت از حق حیات عراقی ها را بر عهده دارد».

این سازمان از دولت عراق خواست بلافاصله گروه‌ها و نیروهای امنیتی كه در این قتل‌ها شركت داشته یا هماهنگی کرده‌اند را شناسایی و عاملان را معرفی كند و جبران خسارت‌های وارد شده به قربانیان تمامی قتل‌های غیرقانونی، امری ضروری به شمار می‌آید.