.
.
.

توضیح درباره ابهامات دیدار سفیر سويس در تهران با نماینده شبه‌نظامیان حوثی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دولت سویس سه‌شنبه 17 دسامبر 2019 ضمن ابراز تأسف درباره ابهامات و سوء تفاهم ناشی از دیدار سفیرش در تهران با نماینده شبه‌نظامیان حوثی، تاکید کرد که «این امر به معنی به رسمیت شناختن حوثی‌ها از سوی سوئیس نیست».

به گزارش خبرگزاری یمن این موضع سوئیس را «بان بالز اببالان آلپ» سفیر غیرمقیم این کشور در یمن در دیدار با محمد الحضرمی وزیر خارجه یمن بیان کرد.

از سویی وزیر خارجه یمن توضیح داد که رژیم ایران با به رسمیت شناختن نماینده شبه‌نظامیان حوثی و تحویل مقرهای نمایندگی دیپلماتیک یمن در تهران به او، به طور آشکار مفاد کنوانسیون وین درباره روابط دیپلماتیک را نقض کرده است.

الحضرمی گفت لازم است این اقدام با محکومیت بین‌المللی مواجه شود و این شخص (نماینده حوثی‌ها در ایران)، دولت قانونی یمن را که در سطح بین‌المللی به رسمیت شناخته شده، نمایندگی نمی‌کند.

دولت قانونی یمن سه‌شنبه 17 دسامبر پیش از این ضمن انتقاد از ملاقات مارکوس لتنر سفیر سوئیس در تهران با نماینده شبه‌نظامیان حوثی‌ در تهران، اظهار داشت: «این ملاقات برخلاف عرف دیپلماتیک است».

در این راستا معمر الاریانی وزیر اطلاع‌رسانی یمن، نسبت به هم‌خوانی هیئت‌های دیپلماتیک خارجی در تهران با ‌طرح‌های رژیم ایران در قانونی جلوه دادن کودتای حوثی‌ها و سیاست‌های خرابکارانه آن که تهدیدی برای امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی است، هشدار داد.