.
.
.

پمپئو: اگر ایران به منافع ما در عراق آسیب برساند قاطعانه به آن واکنش نشان خواهیم داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در پی تهدیدها و اقدامات ستیزه‌جویانه ایران علیه هم‌پیمانان آمریکا در منطقه و به ویژه حملات موشکی مکرر اخیر نیروهای شبه‌نظامی وابسته به ایران به محل‌های استقرار نیروهای آمریکایی در عراق، مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا شامگاه جمعه 13 دسامبر 2019 هشدار داد که چنانچه ایران به منافع آمریکا در عراق آسیب برساند با واکنش «قاطعانه‌ای»‌ مواجه خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری‌ها مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا با صدور بیانیه‌ای گفت:«بر ما واجب است که این فرصت را مغتنم شمرده تا به رهبران ایران گوشزد کنیم که به هر گونه حملاتی از سوی آنها یا کسانی که با هر هویتی آنها را نمایندگی می‌کنند اگر به آمریکایی‌ها، هم‌پیمانانمان یا منافعمان آسیب‌هایی برسانند به طور قاطعانه پاسخ خواهیم داد».

این اظهارات وزیر خارجه آمریکا در پی آن مطرح می‌شود که محل‌های استقرار نیروهای آمریکایی در پایگاه‌های عین الاسد، بلد، و اطراف فرودگاه بین‌المللی بغداد در عراق طی روزهای اخیر از سوی گروه‌های شبه‌نظامی وابسته به ایران به طور مکرر هدف حملات موشکی، کاتیوشا و خمپاره‌ای قرار گرفته است.

در واکنش به این حملات یک مقام آمریکایی شامگاه چهارشنبه 11 دسامبر اعلام کرد حملات گروه‌های شبه‌نظامی مورد حمایت ایران علیه نیروهای آمریکایی مستقر در عراق روز به روز فزاینده‌تر و پیچیده‌تر می‌شود.

او گفت که با ادامه این روند تمامی طرف‌ها به سوی رویارویی و تنش‌زایی خارج از کنترلی پیش خواهند رفت.

به گزارش خبرگزاری رویترز این مقام آمریکایی که خواست نامش فاش نشود گفت که گروه‌های شبه‌نظامی مسلح شده توسط ایران با ادامه این حملات به خط قرمزی نزدیک می‌شوند که واکنش نیروهای ائتلاف بین‌المللی مبارزه با داعش به رهبری آمریکا که در عراق مستقر هستند را در پی خواهد داشت و آنگاه است که به گفته او «نتیجه خوشایند هیچ کسی نخواهد بود».

در ادامه تهدیدهای ایران علیه هم‌پیمانان آمریکا در منطقه نیز سردار مرتضی قربانی مشاور فرمانده سپاه پاسداران ایران، دوشنبه گذشته تهدید کرد: «اسرائیل اگر مرتکب کوچک‌ترین خطایی در قبال ایران شود از همان لبنان، تل‌آویو را با خاک یکسان می‌کنیم و اصلاً نیازی نیست که از ایران موشک و تجهیزات بلند شود.»

از سویی دیگر وزیر خارجه آمریکا بر ایستادگی کشورش در کنار مردم لبنان در مبارزه با فساد و تروریسم تاکید کرد.

مایک پمپئو همچنین تاکید کرد که آمریکا تمامی ابزارهای ممکن را برای مقابله با تهدیدهای حزب الله لبنان به کار می‌گیرد.

پمپئو در این راستا همچنین به تحریم‌هایی اشاره کرد که واشینگتن روز جمعه علیه دو تن از افراد متهم به حمایت مالی از حزب الله اعمال کرده است.