.
.
.

«عصائب اهل حق» شبه‌نظامیان متهم به قتل معترضان عراقی برخی خیابان‌ها بغداد را می‌بندند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

چند روز پس از حمله خونین افرادی مسلح نقابدار به تظاهر کنندگان در بغداد که طی آن ده‌ها نفر با گلوله کشته شدند و به دنبال تحریم ایالات متحده رهبران «عصائب اهل حق» شبه نظامیان وابسته به ایران که متهم اصلی به قتل تظاهر کنندگان عراقی هستند، را تحریم کرد.

به دنبال اعمال تحریم از سوی ایالات متحده آمریکا علیه قیس الخزعلی و برادرش که به ارتکاب اعمال تروریستی متهم هستند، اعضای این گروه شبه نظامی اکنون روز شنبه 14 دسامبر برخی از جاده های بغداد را در اعتراض به تصمیم آمریکا مسدود کردند.

برخی عراقی از آن نگرانند که این شبه نظامیان که به هیچ گونه ضابطه قانونی یا قوانین دولت عراق مقید نیستند بار دیگر به تظاهر کنندگان حمله کرده و دست به جنایت و قتل عام تظاهر کنندگان عراقی بزنند.

قيس الخزعلي
قيس الخزعلي

اطلاعات حاکی از آن است که اعضای شبه نظامی «عصائب اهل الحق» برخی خیابان‌های اصلی بغداد پایتخت عراق را قطع کرده‌اند این اقدام در واکنش به تحریم ایالات متحده آمریکا علیه قیس الخزعلی از سوی واشنگتن صورت می‌گیرد.

ایالات متحده 4 مقام عراقی از جمله لیث الخزالی و قیس الخزعلی رهبران «عصائب اهل حق» که به سرکوب تظاهرکنندگان متهم هستند را طی روزهای گذشته محکوم کرده و نام آنها را در لیست گروههای تروریستی و فهرست تحریم‌ها قرار داده این گروه از شبه نظامیان متهم به تروریست و وابسته به سپاه پاسداران قدس جمهوری اسلامی ایران است

منابع العربیه همچنین از بستن منطقه تجمع معترضان که به «مطعم الترکی» یا رستوران ترکی معروف است، خبر دادند. این اقدام برای پیشگیری از هر نوع هجوم از سوی شبه نظامیان عصائب صورت گرفته است.

طرفداران این گروه که به قتل تظاهرکنندگان عراقی متهم هستند، در میدانی نزدیک به رستوران ترکی به نام میدان الفردوس تجمع کرده‌اند.

عصائب و نقض حقوق بشر

تحریم‌های آمریکا علاوه بر دو برادر خزعلی شامل حسین فالح اللامی، یکی از فرماندهان امنیتی در نیروهای «حشد الشعبی» شده است شاخه امنیتی حشد الشعبی از گروه عصائب اهل حق تشکیل شده که به ایران وابسته است.

تحریم‌های ایالات متحده آمریکا همچنین شامل خمیس العیساوی ، یکی از تاجران ثروتمند عراقی که به فساد و پرداخت رشوه به مقامات دولتی این کشور متهم است را شامل شد.

خزانه داری آمریکا علت این تحریم‌ها را سرکوب تظاهرات، نقض حقوق بشر و فساد دولتی دانست.

خزانه داری آمریکا گفت سه نفر از این افراد به ایران وابسته‌اند و دست آنها به قتل تظاهرکنندگان عراقی آغشته است.

مایک پومپئو ، وزیر امور خارجه آمریكا نیز در بیانیه‌ای گفت: «مردم عراق می خواهند كشور خود را بازپس گیرند آنها خواستار اصلاحات حقیقی، پاسخگویی و خواستار رهبرانی که قابل اعتماد باشند و منافع عراق را در اولویت کار خود قرار دهند.