.
.
.

منابع عراقی: درباره نخست‌وزیری «السودانی» شبه توافق حاصل شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

منابع عراقی شامگاه جمعه 13 دسامبر 2019 اعلام کردند که گروه‌های سیاسی مختلف این کشور درباره سپردن پست نخست‌وزیری به «محمد شیاع السودانی» به شبه توافق رسیده‌اند.

پیش از این امجد العقابی، نماینده پارلمان عراق و عضو ائتلاف سائرون به رهبری مقتدی صدر خبر داده بود که اغلب گروه‌های سیاسی درباره منحل شدن پارلمان به توافق رسیده‌اند.

او به شبکه السومریه گفت اغلب گروه‌های سیاسی با منحل کردن پارلمان و انتخابات زودهنگام موافقت کرده‌اند، اما «کمیساری انتخابات در شرایط فعلی کشور، امکان مشخص کردن زمان مشخصی برای انتخابات را ندارد.»

این نماینده جریان صدر همچنین گفت که نمایندگان ائتلاف سائرون در جلسه با برهم صالح، رئیس‌جمهوری عراق شرکت نکردند. او انتخاب نخست‌وزیر از میان جریان‌های سیاسی را «ویرانی کامل روند سیاسی» در عراق توصیف کرد.

علاء الربیعی دیگر نماینده جریان صدر و ائتلاف سائرون نیز گفته بود که این ائتلاف «در هیچ گفتگویی درباره نخست‌وزیر آینده شرکت نخواهد کرد.» او به خبرگزاری عراق گفت: «ائتلاف سائرون موضوع انتخاب نخست‌وزیر آینده را به [مردم حاضر در ] خیابان سپرده است... معترضان خواهان اصلاح روند سیاسی هستند و این موضوع براساس نظر آنها از انتخاب نخست‌وزیر آغاز می‌شود.»

مقتدی صدر، رهبر جریان صدر اواخر ماه نوامبر 2019 استعفای عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر سابق عراق را «اول دستاورد انقلاب و نه آخرین‌شان» توصیف کرد و گفت «این استعفا به معنای پایان فساد نیست.»