.
.
.

نخل به عنوان میراث معنوی عربی در فهرست یونسکو ثبت شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

پادشاهی عربی سعودی توانست به همراه 14 کشور عربی دیگر نخل را در فهرست میراث معنوی عربی در یونسکو ثبت کند.

در چهاردهمین نشست کمیته دولتی توافق حمایت از میراث معنوی یونسکو که در 8 تا 14 دسامبر در شهر بوگوتای کلمبیا برگزار می‌شود، موسسه حمایت از میراث سعودی به نمایندگی از وزارت فرهنگ این کشور در این نشست حاضر شده تا نقش سعودی در حمایت از میراث معنوی جهان را به نمایش بگذارد.

درخت نخل دومین عنصر مشترک ثبت شده در فهرست میراث معنوی جهان است. پیش از این بازداری (تربیت پرنده شکاری باز) در این فهرست به عنوان عنصر مشترک میان کشورهای عربی، حضور داشت. نخل از آن رو به فهرست میراث معنوی افزوده شد که یک عنصر مهم در میراث فرهنگی عربی و عادات و رسوم مردم عرب است و در موضوعات و مهارت‌ها و فنون متعددی حضوری پررنگ داشته و در صنایع دستی متنوعی نیز به کار می‌رود.

پرونده ثبت نخل هفتمین پرونده موفق سعودی است که در فهرست میراث یونسکو ثبت می‌شود. پیش از آن رقص "عرضه" نجد، گربه عسیر، بازداری، قهوه و مهمانخانه عربی نیز در این فهرست ثبت شده بود. این موفقیت در ادامه موفقیت‌های متعدد سعودی در زمینه فرهنگی مانند به دست آوردن کرسی در کمیته اجرایی یونسکو و کمیته میراث جهانی است.

علاوه بر پادشاهی عربی سعودی، کشورهای امارات، بحرین، کویت، مغرب، تونس، فلسطین، مصر، موریتانی، یمن، سودان، عمان، عراق و اردن نیز در پرونده ثبت نخل مشارکت داشتند.