.
.
.

معترضین عراقی برای قبول نخست وزیر جدید پیش شرط گذاشتند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رهبران و فعالان جنبش اعتراضی عراق روز پنجشنبه 12 دسامبر 2019 ضمن مخالفت با نام‌های مطرح شده برای جانشینی عادل عبدالمهدی نخست وزیر مستعفی عراق برای موافقت با هر نخست وزیر موقت جدیدی در این کشور پیش‌شرط‌هایی تعیین کردند.

به گزارش خبرگزاری‌ها تظاهر‌کنندگان در میدان التحریر عراق روز پنجشنبه با صدور بیانیه‌ای شرط انتخاب نخست وزیر موقت در این کشور برای جانشینی عادل عبدالمهدی را استقلال از هر گونه حزب یا جریان و دخالت‌های خارجی دانستند.

جنبش اعتراضی مردم عراق همچنین اعلام کرد که نخست وزیر جدید نباید تابعیت دوگانه داشته باشد. در گذشته نیز نباید پست‌هایی نظیر وزیر، نماینده پارلمانی یا استاندار سابق را بر عهدهدار باشد و نیز متعهد شود خود را نامزد انتخابات آینده نکند.

در این بیانیه از دیگر شرط‌های تعیین شده از سوی معترضان برای انتخاب نخست وزیر جدید این است که نخست وزیر جدید به اجرایی کردن مطالبات معترضان متعد شود.

شایان ذکر است پارلمان عراق روز گذشته جلسه‌ای که به رای گیری درباره قانون انتخابات اختصاص داده شده بود را به تعویق انداخت.

در همین راستا پارلمان عراق با تشکیل کمیته‌ای شامل 18 نماینده درباره تعدادی از اصلاحات قانون اساسی تصمیم‌گیری کرده که از جمله آنها انتخاب رژیمی شبه ریاستی است.

در تحولات میدانی روز چهارشنبه پیکر علی نجم عبدالله اللامی فعال عراقی در میان جمع تظاهرکنندگان در میدان التحریر بغداد تشییع شد.

این فعال عراقی بامداد روز سه‌شنبه هنگامی که میدان تحریر را به سوی منزلش ترک کرده بود به ضرب مستقیم گلوله کشته شد.

حملات ارعاب و ترور علیه فعالان معترض عراقی نگرانی‌های بزرگی را به وجود آورده است.

این در حالی است که خبرنگار «العربیه » و «الحدث» شامگاه چهارشنبه نیز از اصابت دو موشک «کاتیوشا» به اطراف فرودگاه بین‌المللی بغداد، در نزدیکی حصارکشی امنیتی این فرودگاه و بدون وقوع تلفات خبر داد.

بنا به منابع العربیه از عراق این حمله موشکی که دومین حمله از نوع خود ظرف 24 ساعت است با هدف ضربه زدن به پایگاه آمریکایی نزدیک فرودگاه بین المللی بغداد طرح ریزی شده است.