.
.
.

ارتش لیبی:دولت الوفاق فرودگاه معیتیقه را برای تحویل‌ تجهیزات جنگی ترکیه آماده می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

احمد المسماری سخنگوی ارتش ملی لیبی شامگاه سه‌شنبه 10 دسامبر 2019 در گفت‌وگویی با «العربیه» اعلام کرد که ترکیه از شبه‌نظامیان وابسته به دولت وفاق به رهبری فایز السراج در طرابلس پایتخت لیبی حمایت نظامی می‌کند.

المسماری گفت، ارتش ملی لیبی به فرماندهی ژنرال خلیفه حفتر اطلاعاتی در دست دارد که نشان می‌دهد دولت وفاق فرودگاه المعیتیقه را برای استقبال از تجهیزات جنگی ترکیه آماده می‌کند.

المسماری ضمن اعلام این که حمایت ترکیه از شبه‌نظامیان وابسته به دولت وفاق در طرابلس روندی علنی به خود گرفته است تاکید کرد، جنگی که ارتش ملی لیبی با آن درگیر است نه تنها محلی بلکه منطقه‌ای هم است.

سخنگوی ارتش ملی لیبی همچنین گفت: «زمان گفت‌وگوهای دیپلماتیک به پایان رسیده و اکنون زمان (جنگ با) تفنگ است».

از سویی و همزمان با انتشار اخباری مبنی بر آمادگی ارتش ملی لیبی برای ورود به طرابلس، رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه سه‌شنبه اعلام کرد چنانچه از کشورش درخواست شود آنکارا آمادگی دارد تا حمایت‌های نظامی لازم را به دولت وفاق لیبی به رهبری فایز السراج تقدیم کند.

اردوغان در ادامه گفت، ترکیه چنانچه دولت شناسایی شده لیبی از آن درخواست کند آمادگی دارد تا نیروهایی را به لیبی اعزام کند.

در واکنش به اظهارات اردوغان پارلمان لیبی آن را محکوم کرده و در این راستا کمیته پارلمانی دفاع و امنیت ملی لیبی در بیانیه‌ای با شدیدترین لحن اظهارات رئیس جمهوری ترکیه را محکوم کرد.

این کمیته از اتحادیه عرب خواست تا موافقت‌نامه دفاع عربی مشترک را فعال کند.

کمیته پارلمانی دفاع و امنیت ملی لیبی همچنین از اتحادیه عرب خواست تا موضعی را برای مقابله با «یورش ترکیه» به لیبی اتخاذ کند.

این کمیته تاکید کرد که لیبی «دروازه‌ای برای بازگشت دولت عثمانی به جهان عرب نخواهد بود» و از نیروهای مسلح لیبی خواست تا هر گونه تحرک نیروهای ترکیه در داخل آب‌های سرزمینی لیبی یا آسمان و خاک این کشور را هدف قرار دهند.

این کمیته همچنین تاکید کرد: «هر جسم یا مکانی که از سوی طرف ترکیه‌ای مورد استفاده نظامی واقع شود هدفی مشروع برای نیرو‌های مسلح لیبی خواهد بود».

از سویی ژنرال خلیفه حفتر فرمانده ارتش ملی لیبی بامداد سه‌شنبه طی دیدار با فرماندهان اتاق‌های عملیات آخرین تحولات عملیات نظامی در غرب کشورش را مورد بررسی قرار داد.

رسانه‌های محلی لیبی اعلام کردند که فرمانده ارتش ملی لیبی گام‌های نهایی و آمادگی‌های لازم برای آغاز روند عملیات نظامی با هدف ورود به پایتخت و آزادسازی آن از دست شبه نظامیان را مورد بررسی قرار داد.