فوری

پخش زنده

پل جمهوری در بغداد بسته شد و هزاران معترض عراقی راهی میدان آزادی شدند

منبع: دبی - العربیه.نت، فارسی

خبرنگار العربیه شامگاه سه‌شنبه 10 دسامبر 2019 گزارش کرد که تعداد مردم معترض عراق در میدان آزادی (ساحة التحرير) شهر بغداد رو به افزایش است و معترضان فعالیت‌های هنری و اجتماعی متعددی در این میدان برگزار می‌کنند.

پیش از این گزارش شده بود که معترضان پل جمهوری را که به منطقه الخضراء منتهی می‌شود، بستند تا اعتراضات به سوی دیگر رودخانه دجله کشیده نشده و در میدان آزادی متمرکز بماند.

اهالی استان‌های جنوبی نیز برای شرکت در اعتراضات گسترده بغداد، راهی این شهر شده‌اند. خبرگزاری رسمی عراق نیز گزارش کرد که معترضان بغدادی از مردم سایر شهرها خواسته‌اند تا در استان‌های خود بمانند.

از شامگاه دوشنبه نیروهای امنیتی حضور پررنگی در پایتخت عراق داشته تا خود را برای رویارویی با تظاهرات میلیونی در این شهر آماده کنند.

نیروهای ارتش و پلیس فدرال در ورودی‌ها و خیابان‌های اصلی شهر مستقر شده، تدابیر امنیتی شدیدی در نزدیکی ساختمان‌های مهم اتخاذ کرده و ایست‌های بازرسی ایجاد کردند. مسیرهای منتهی به منطقه الخضراء نیز شاهد تدابیر مشابهی بود.

میدان آزادی بغداد شب گذشته، شب آرامی را پشت سر گذاشت ولی تعداد معترضانی که خود را به این میدان می‌رسانند بدون وقفه ادامه داشت.

معترضان اعلام کردند همه فراخوان‌ها برای ورود به منطقه الخضراء باطل و بی‌ارزش است و معترضان باید در میدان آزادی متمرکز باشند. آنها همچنین اعلام کردند در مقابل هر تلاشی برای ورود به منطقه الخضراء خواهند ایستاد، زیرا این کار می‌تواند توجیه و بهانه لازم برای سرکوب معترضان را در اختیار دولت قرار دهد.

معترضان خطاب به مشارکت‌کنندگان جدید در تظاهرات اعلام کردند: «خطاب به همه آنها که راهی میدان آزادی هستند. فارغ از هرگونه وابستگی به شما خوش‌آمد می‌گوییم. وطن نقطه پیوند ماست و سلاح ما [اعتراض] مسالمت‌آمیز و ایستادگی در میدان آزادی است.»

آنها همچنین رابطه خود با فراخوان‌های منتشر شده با مضمون دعوت از اهالی سایر استان‌ها برای مشارکت در اعتراضات پایتخت را تکذیب کرده و تاکید کردند نقشه‌ای در پس این فراخوان‌ها وجود دارد که هدف از آن خارج کردن اعتراضات از شکل مسالمت‌آمیز و تبدیل آن به اقدامات خرابکارانه است.

تبلیغات

برگزیده های کاربران