.
.
.

کناره‌گیری الخطیب و توافق اهل تسنن برسر معرفی مجدد حریری برای نخست وزیری

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مهندس سمیر الخطیب که در این اواخر نامش به عنوان نامزد نخست وزیری کابینه جدید لبنان مطرح شد، خروج خود را از رقابت‌ها برای منصب نخست وزیری اعلام کرد.

وی شامگاه یکشنبه 8 دسامبر 2019، فاش کرد که اهل سنت لبنان به وی اطلاع داده‌اند اجماعی در خصوص نخست وزیری مجدد سعد حریری حاصل شده است.

الخطیب اندکی پس از ملاقات با عبداللطیف دریان مفتی جمهوری لبنان گفت: «جناب مفتی به بنده تذکر داد نسبت به معرفی مجدد حریری برای منصب نخست وزیری در کابیته آینده، توافق حاصل شده است».

الخطیب افزود: «من به منزل حریری خواهم رفت تا در ملاقات با او مراتب امر را به اطلاعش برسانم زیرا این حریری بود که مرا به عنوان نخست وزیر آینده پیشنهاد داد».

الخطیب بعد از ملاقات با حریری گفت: «من با آرامش وجدان از ادامه نامزدی برای منصب نخست وزیری پوزش خواسته و سلامت و بهروزی لبنان را از خداوند متعال خواستارم».

نمایندگان حریری و خطیب

انصراف الخطیب به دنبال تاکید محافل نخست وزیر مستعفی(حریری) بر این موضوع بود كه نمایندگان جریان المستقبل (به ریاست حریری) الخطیب را به عنوان كاندیدای تشکیل دولت در جریان رایزنی‌های پارلمانی دوشنبه 9 دسامبر با رئیس جمهوری معرفی خواهند کرد.

خاطرنشان می‌شود، محمد الحجار یکی از اعضای فراکسیون پارلمانی المستقبل پیشتر در مصاحبه با العربیه نت تاکید کرده بود، فراکسیون المستقبل روز دوشنبه در راستای التزام خود به حمایت حریری از الخطیب، وی را به عنوان نخست وزیر آینده معرفی خواهد کرد.

این فراکسیون همچنین تأکید کرد: «جریان المستقبل در دولت بعدی مشارکت نخواهد کرد، زیرا حریری خواهان کابینه تکنوکرات شده و ما تا آنجا که ممکن است تولد چنین کابینه ای را تسهیل خواهیم کرد ، چرا که خواهان دولتی با اختیارات تمام عیارهستیم تا بتواند برای گرفتن کمک‌های لازم با جامعه جهانی گفت‌وگو کند».

به گفته رسانه‌های لبنانی، اطلاعاتی در مورد تمایل به تعویق انداختن رایزنی‌های پارلمانی به منظور تامین فضای لازم برای تماس‌های بیشتر وجود دارد، اما هنوز واکنش رسمی مشاهده نمی‌شود.

گفتنی است حریری در 29 اکتبر گذشته در اثر فشار جنبش مردمی استعفا داد و با بازگشت به دولت زیر فشار متحدین سیاسی پیشین خود (جریان آزاد ملی طرفدار عون رئیس جمهوری لبنان، حزب‌الله و جنبش امل به ریاست نبیه بری رئیس مجلس) مخالفت ورزید که اصرار دارند کابینه آینده مرکب از وزرای سیاسی باشد در حالی که حریری و همچنین جنبش مردمی لبنان با این رویکرد به شدت مخالف اند.

نزاع میان نخست وزیران پیشین و عون

عرصه سیاسی لبنان چهارشنبه گذشته شاهد بحث و تبادل‌نظر شدید میان شماری از روسای پیشین دولت و عون رئیس جمهوری در ارتباط با رایزنی‌های پشت پرده برای معرفی نخست وزیر آینده بود.

نجیب میقاتی، فواد سنیوره و تمام سلام نخست وزیران پیشین بر این باور بودند که آنچه در پشت پرده در ارتباط با تشکیل کابینه آینده رقم می‌خورد، حمله‌ای بی‌سابقه به جایگاه ریاست دولت لبنان بوده و تجاوزی جدی، خطرساز و توهین به قانون اساسی به شمار می‌آید. به نظر آنها اقدامات عون و جبران باسیل وزیر خارجه در معرفی نخست وزیر احتمالی (سمیر الخطیب) و رایزنی میان احزاب سیاسی پیرامون معرفی وی، به منزله یک بدعت در قانون اساسی لبنان است.

علاوه بر این، آنها در بیانیه‌ای تأکید کردند، رایزنی‌ها در راستای معرفی نخست وزیر پیش از دعوت رسمی رئیس جمهوری برای رایزنی‌های پارلمانی نقض آشکار و جدی روح و متن پیمان طائف و قانون اساسی تلقی می‌شود.

این در حالی است که ریاست جمهوری در پاسخ به این اتهامات تاکید کرده اقدامات رئیس جمهوری منطبق با قانون اساسی است و برای جلوگیری از وخیم‌تر شدن اوضاع می‌باشد.

شایان ذکر است که براساس سیستم سهمیه بندی فرقه‌ای موجود در لبنان و عرف سیاسی معمول در این کشور، ریاست دولت در لبنان به شخصیتی سنی واگذار می‌شود.