.
.
.

عراق... سایت حشدالشعبی هک شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

گروه حشدالشعبی عراق اعلام کرد که سایت اینترنتی این سازمان برای مدت کوتاهی هک شد اما در حال حاضر مشکل برطرف شده و سایت به فعالیت قبلی خود بازگشته است.

براساس گزارش پایگاه اطلاع رسانی حشدالشعبی، هکرها به سایت اینترنتی حشدالشعبی حمله و به هک آن اقدام کردند اما مشکل از سوی تیم‌های متخصص حل و برطرف شد.

هک سایت حشدالشعبی پس از انتشار بیانیه این سازمان درباره حوادث خونبار «الخلانی و السنک» در مرکز بغداد روی داد.

پایگاه اطلاع رسانی سومریه نیوز نیز از هک سایت حشدالشعبی خبر داد. این سایت در ادامه نوشت: «حشدالشعبی در بیانیه‌ای که نسخه‌ای از آن به دست سومریه نیوز رسیده، اعلام کرد که سایت رسمی حشدالشعبی (مدیره الاعلام) هک شده و تلاش برای بازگردان آن ادامه دارد».

پس از حوادث خونین در منطقه السنک و میدان الخلانی عراق، فرماندهی حشدالشعبی عراق درباره این حوادث اظهارنظر کرد و از درخواست کمک مردم برای کنترل اوضاع خبر داد.

بر اساس گزارش المیادین، در بیانیه‌ای که توسط حشدالشعبی در سایت این سازمان منتشر شده بود بر حضور و دخالت نیروهای حشدالشعبی در حوادث منطقه «السنک و میدان الخلانی» تاکید شده بود.

این سازمان دلیل دخالت خود را «حمایت از معترضان صلح جو» بیان کرد.

این در حالی است که از زمان آغاز اعتراضات در عراق، جمهوری اسلامی ایران و گروه حشدالشعبی که مورد حمایت این نظام است، بارها به کشتار و سرکوب معترضان عراقی متهم شدند.

برخی مقامات امنیتی عراق، پیش از این اعلام کردند، گروهی از شبه نظامیان مورد حمایت ایران از روی پشت بام ساختمان‌ها به سوی معترضان تیراندازی کردند. این در حالی است که گروه حشدالشعبی نقش آفرینی خود در سرکوب تظاهرکنندگان را رد کرده است.

خبرگزاری رویترز ضمن اعلام این خبر به نقل از دو مقام امنیتی عراق گزارش داد، رهبران گروه‌های شبه نظامی مورد حمایت ایران به طور سرخود تصمیم به سرکوب موج اعتراضی علیه دولت عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق گرفتند.

شبه نظامیان مورد حمایت ایران از دولت عراق حمایت می‌کنند. یکی از دو منبع امنیتی در این مورد گفت: «ما شواهد تایید شده در اختیار داریم که تک تیراندازان عناصری از شبه نظامیان بودند که مستقیما به جای فرمانده کل نیروهای مسلح به فرمانده خود گزارش می دادند».

او افزود: «آنها متعلق به گروهی بودند که بسیار به ایرانی‌ها نزدیک بودند».

دومین منبع امنیتی گفت، شبه نظامیانی که لباس سیاه به تن داشتند در سومین روز اعتراضات به سوی تظاهرکنندگان تیراندازی کردند.

سخنگوی گروه حشدالشعبی که از شبه نظامیان مورد حمایت ایران تشکیل شده، در واکنش به گزارش خبرگزاری رویترز نقش تک تیراندازان این گروه در تیراندازی به سوی تظاهرکنندگان را تکذیب کرد. احمد اسدی، یکی از سخنگویان گروه حشدالشعبی گفت که شبه نظامیان این گروه در مناطقی که تظاهرات روی داده بود حضور نداشته اند.

گفتنی است، عراقی‌ها هفته هاست که در اعتراض به فساد، بیکاری و کمبود خدمات عمومی در بغداد و شهرهای جنوبی این کشور تظاهرات می‌کنند. نیروهای امنیتی عراق در برخورد با معترضان از گلوله‌های جنگی و گاز اشک‌آور استفاده می‌کنند. تاکنون صدها تن در این اعتراضات کشته و هزاران نفر زخمی و بازداشت شدند.