.
.
.

در لبنان.. رایزنی‌های پارلمانی برای انتخاب نخست وزیر به 16 دسامبر موکول شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ریاست جمهوری لبنان شامگاه یکشنبه 8 دسامبر و پس از «توافق» سنی‌ها درباره نامزدی سعد حریری برای پست نخست وزیری این کشو،ر اعلام کرد که رایزنی‌های پارلمانی ملزم به انتخاب نخست وزیر را به تعویق انداخته است.

به گزارش خبرگزاری‌ها در بیانیه ریاست جمهوری لبنان آمده است که «در سایه تحولات اخیر در امور دولت، بنا به تمایل و درخواست اغلب فراکسیون‌های پارلمانی و به منظور انجام رایزنی‌ها و تماس‌های‌ هر چه بیشتر، میشل عون رئیس جمهوری تصمیم گرفت رایزنی‌های پارلمانی مقرر برای فردا(دوشنبه) به روز دوشنبه آینده 16 دسامبر موکول شود».

از سویی سمیر الخطیب که اخیرا نام او به عنوان نامزد احتمالی مقام نخست وزیری لبنان مطرح شده پس از دیدار با عبداللطیف دریان مفتی جمهوری لبنان گفت که سنی‌ها توافق کرده‌اند تا سعد حریری نخست وزیر مستعفی این کشور را برای تصدی مجدد مقام نخست وزیری مطرح کنند.

الخطیب همچنین پس از دیدار با مفتی لبنان با سعد حریری که نام او برای تشکیل حکومتی جدید در لبنان مطرح شده نیز دیدار کرد.

پیش تر برخی منابع در گفتگو با «العربیه.نت» از تمایلاتی برای به تعویق انداختن رایزنی‌های پارلمانی درباره انتخاب نخست وزیر در لبنان خبر داده بودند.

این رایزنی‌ها قرار بود امروز دوشنبه برگزار شود اما بنا به درخواست روسای فراکسیون‌های پارلمانی و به منظور انجام رایزنی‌های بیشتر بنا به اعلام ریاست جمهوری لبنان به دوشنبه هفته آینده موکول شد.

بر اساس سنت سیاسی در لبنان، نخست وزیر باید فردی سنی مذهب باشد و مطابق سهمیه بندی‌های سیاسی حاکم بر کشور انتخاب گردد.

لبنان اما از 17 اکتبر گذشته شاهد جنبش اعتراضی بی‌سابقه‌ای علیه کل طبقه سیاسی حاکم متهم به فساد در این کشور است.

جنبش اعتراضی لبنان خواهان تشکیل دولتی تکنوکرات از میان افرادی مستقل و به دور از طبقه سیاسی حاکم کنونی و سهم‌خواهی‌های سیاسی رایج در این کشور شده است.

اما در شرایط کنونی و علی‌رغم فشار جنبش اعراضی، لبنان به سوی تشکیل حکومتی شامل نمایندگان احزاب اصلی و علاوه بر آن برخی افراد تکنوکرات پیش می‌رود.

از سویی دیگر و با ادامه اعتراضات شامگاه یکشنبه دهها تن از معترضان در وسط بیروت پایتخت و در ورودی خیابان منتهی به مقر پارلمان که از سوی نیروهای امنیتی مسدود شده است، تجمع کردند.

علی رغم ادامه اعتراضات مردمی اوضاع نابسامان مالی، اقتصادی و اجتماعی در لبنان اما همچنان ادامه دارد و بنا به آمار بانک جهانی بیش از یک سوم لبنانی‌ها زیر خط فقر زندگی می‌کنند و درصد بیکاری که به بیش از 30 درصد در میان جوانان بالا رفته، همچنان رو به افزایش است.