فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • لبنانی طراح عملیات تروریستی نیویورک به نفع حزب‌الله به 40 سال زندان محکوم شد

  منبع: دبی _العربیه.نت فارسی

  قاضی فدرال نیویورک روز سه‌شنبه 3 دسامبر، علی کورانی، آمریکایی لبنانی‌تبار که در ماه مه به اتهام مشارکت در آماده‌سازی‌ برای اجرای حملات تروریستی به نفع حزب الله محاکمه شده بود، را به 40 سال زندان محکوم کرد.

  «جفری برمن» دادستان فدرال مانهاتن، در بیانیه‌ای گفت: «علی کورانی توسط حزب الله لبنان عضوگیری شده و سپس آموزش لازم برای انجام اقدامات تروریستی را دیده و به منطقه نیویورک اعزام شده است».

  دادستان مانهاتن افزود: «کورانی سال‌ها است که زیرساخت‌های حیاتی شهر نیویورک از ساختمان های فدرال و فرودگاه‌های بین‌المللی گرفته تا مهد کودک‌ها را برای انجام عملیات تروریستی رصد کرده است. این عضو اولین مزدور حزب الله لبنان است که به دلیل اقدامات غیر قانونی خود در ایالات متحده محکوم شده است».

  کورانی 35 ساله پس از یک دادگاه هشت روزه در ماه مه، هشت مورد اتهام داشت، از جمله شرکت در توطئه برای دستیابی به اسلحه به هدف ارتکاب جرم که مجازاتش حبس ابد است، محکوم شد.

  بر اساس بازجوئی‌ها، کورانی متولد لبنان در سال 2003 وارد ایالات متحده شد و بعد از گرفتن تابعیت آمریکا در سال 2009 مبادرت به جمع آوری اطلاعات در مورد مسائل امنیتی و نحوه فعالیت فرودگاه‌ها از جمله فرودگاه «جان اف کندی» کرده بود.

  او همچنین ساختمان‌های نیروهای امنیتی در مانهاتن و بروکلین واقع در نیویورک را زیر نظر داشت.

  کورانی در اردوگاه‌های حزب الله لبنان چندین دوره آموزشی را طی کرده و دستورات را مستقیماً از عناصر شبه نظامیان تحت حمایت ایران دریافت می‌کرد.

  شخص دیگری به نام سامر الدبک که مظنون به عضویت در حزب الله لبنان است نیز در همان روز دستگیری کورانی یعنی در 8 ژوئن سال 2017 در میشیگان دستگیر شد اما تاریخ محاکمه او هنوز مشخص نشده است.

  ایالات متحده حزب الله لبنان را در فهرست «سازمان تروریستی» قرار داده است.

  شایان ذکر است حزب الله از زمان تأسیس در دهه 1980 تاکنون عملیات متعددی در فرانسه، لبنان و بلغارستان انجام داده است.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران