فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • پارلمان عراق با قبول استعفای عبدالمهدی از برهم صالح خواست نخست وزیر جدید معرفی کند

  منبع: دبی_العربیه.نت فارسی

  محمد الحلبوسی رئیس مجلس نمایندگان عراق شامگاه سه‌شنبه 3 دسامبر 2019 ضمن اعلام موافقت پارلمان با استعفای عادل عبدالمهدی نخست وزیر پیشین عراق، به برهم صالح رئیس جمهوری این کشور 15 روز مهلت داد تا نخست وزیر جدیدی را معرفی کند.

  به گزارش «العربیه» محمد الحلبوسی رئیس پارلمان این عراق افزود که با استناد به ماده « 76» از قانون اساسی کشورش «خواهان معرفی نامزدی برای پست نخست وزیری طی مهلتی 15 روزه هستیم».

  از سویی طرف‌های سیاسی در عراق نام ابراهیم محمد بحرالعلوم وزیر نفت اسبق عراق را به عنوان گزینه مطرح برای تصدی مقام نخست وزیری به جانشینی از عادل عبدالمهدی عنوان کرده‌اند.

  محمد بحر العلوم در گذشته برای مدتی وزیر نفت عراق بوده است اما در سال 2006 از این پست استعفا داد. او همچنین در سال 2005 به عضویت انجمن ملی عراق درآمده بود.

  تظاهرکنندگان عراقی پیش‌تر خواستار آن شده بودند که نخست وزیر جدید در این کشور خارج از روند سیاسی در این کشور انتخاب شود و به هیچ‌کدام از احزاب وابسته نباشد.

  عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق جمعه گذشته پس از آن که مرجعیت عالی شیعه از حکومت او سلب اعتماد کرد، درخواست استعفای خود را به مجلس نمایندگان تقدیم کرد.

  عراق از اوایل ماه اکتبر گذشته صحنه درگیری‌های ضد دولتی بوده است که نیروهای امنیتی عراق و شبه‌نظامیان در این کشور با خشونت با آن تعامل کرده و در این میان 433 تن از معترضان و نیروهای امنیتی کشته و هزاران تن دیگر زخمی شدند. در این راستا همچنین تعداد زیادی از معترضان بازداشت شدند.

  تا پیش از گسترش بی سابقه اعتراضات، تظاهرکنندگان در ابتدا خواستار فراهم شدن فرصت‌های شغلی، بهبود خدمات و مبارزه با فساد بودند اما پس از آن خواسته‌هایشان به کنار رفتن دولت و نخبگان سیاسی متهم به فساد از قدرت ارتقاء یافت.

  نیروهای امنیتی عراق در واکنش به اعتراضات مردم در این گشور متوسل به خشونت، شلیک گلوله‌های جنگی و گازهای اشک‌آور علیه معترضان شدند که این باعث افزایش آمار تلفات شده است.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران